Nižnij Novgorod

Nižnij Novgorod (Rusko)

Páté největší město v Rusku, které se někdy zamění s takzvaným Velikým Novgorodem, městem, kde se odstartovala díky Rurikovi moderní historie budoucí východní velmoci. Nižnij Novgorod má přes milion obyvatel, dříve se jmenoval Gorkij na památku slavného spisovatele, vznikl v roce 1221 díky invenci vladimirsko-suzdalského knížete Jurije II. Vsevolodoviče. Dnes tu jezdí metro, dříve sem však za dob SSSR nesměli cizinci – snad i proto, že zde bylo středisko vojenského průmyslu. Zima? Ale jistě, ne však taková, jako třeba v Irkutsku, klima je mírné kontinentální a trochu připomíná to naše.

Jednou z nejdůležitějších památek je Nižněnovgorodský kreml, což je pevnost ještě ze začátku šestnáctého století – uvidíte krásně na soutok řek Volhy a Oky. Významný je také zdejší jarmark, obchodní komplex fungující nepřetržitě už od konce devatenáctého století. Po Maximu Gorkém tu po přejmenování města zbylo spoustu dalších památek, třeba právě největší divadlo nese také jeho iniciály.

Vyžití se tu dočkají i malé děti, čtyři kilometry dlouhá dětská železnice nebo třeba muzeum věnované parním lokomotivám stojí za vidění. Totéž pak platí o zdejší zoologické zahradě Limpopo, vůbec první soukromé v Rusku. Sedm hektarů není mnoho, a to ani na české poměry, ale tygr ussurijský, jaguár nebo zubr jsou velkým lákadlem, že?

Pokud chcete mít ještě lepší výhled na Volhu, svezte se lanovkou do Boru, osmdesátitisícového města s velkou sklárnou. Když jsme v Rusku, nesmíme zapomínat ani na církevní skvosty, třeba Spaso-preobraženský chrám nebo chrám svatého Alexandera Něvského si zasluhují velkou porci pozornosti. Nesmíme ale zapomínat ani na další města, jako je třeba Omsk, ale také největší duo – Moskva a Petrohrad!

30.1.2019

Booking.com