Dinan

Dinan (Francie)

Bretaň je nádherný francouzský region, který láká turisty z celého světa díky unikátní kombinaci divoké, nespoutané přírody a historických pamětihodností. Proslulá je zejména místními menhiry, jež vztyčili pradávní Keltové již před tisícovkami let a jejichž účel dosud není tak docela jasný. Vzhledem k lokaci na břehu Atlantiku je logické, že život místních obyvatel je významně spjat s mořem a přístavy jako Brest nebo St. Malo patří mezi turistický evergreen. Neměli bychom ale zapomínat ani na vnitrozemská města, která podobně jako ta přímořská mají něco do sebe a turisté by si je neměli nechat ujít. Jde například o Pontivy či Dinan, pohádkově malebné městečko s výjimečně dochovanou historickou architekturou.

Město Dinan obývá asi jedenáct tisíc lidí. Rozkládá se na útesech nad řekou Rance a nabízí nádherné vyhlídky do okolní krajiny. Ty se naskytnou především z věže baziliky svatého Savioura nebo věže vévodkyně Anny. Dominantou města je však zdejší zámek, který nechal postavit britský vévoda John V. v osmdesátých letech čtrnáctého století. Pro zámek je typický donjon, specifická opevněná věž čtvercového tvaru učená na obranu před nepřítelem.

Kromě zámku se vám však v Dinanu samozřejmě naskytne pohled i na množství dalších zajímavých historických staveb, přičemž mnoho z nich si budete moci prohlédnout dokonce osobně.

Centrem historického jádra bretaňského Dinanu je Rue de Jerzual (ulice Jerzual), která se v příkrém sklonu vine od řeky až nahoru k zámku. Vznikla již ve středověku, takže je patřičně úzká a obklopená domy nalepenými jeden na druhý, kde dodnes fungují nejrůznější drobné obchůdky plné suvenýrů pro turisty. Malebná ulička je sice stále (zejména v letních měsících) plná lidí, přesto se vyplatí jí projít odzdola až nahoru a pokochat se neopakovatelnou atmosférou středověku.

26.3.2017

Booking.com