Samara

Samara (Rusko)

Pohled na řeku, která ukazuje, jak silná umí být příroda. Divadlo pojmenované po Maximu Gorkém, slavném literátovi sovětské éry a například také odkaz na Jaroslava Haška. Někdejší Kujbyšev, dnes Samara, město založené v šestnáctém věku jako hráz proti tatarským nájezdům. Nebýt války občanské a světové, snad rozkvetla ještě více, zdejší průmysl ale bezesporu zajistil určitou prosperitu, mají tu mezinárodní letiště Kurumoch a dříve bylo město tak trochu záhadné. Za sovětských dob bylo turistům víceméně uzavřené.

Balet, opera, filharmonie a pět divadel, to je kultura Samary v kostce, najdete tu i velké regionální muzeum pojmenované po Petru Vladimiroviči Alabinovi. Ve městě jezdí kromě československých tramvají i metro, otevřené v roce 1987 a po roce 2015 prodloužené na deset stanic. Najdete tu ale také odkazy na patnácté a šestnácté století v podobě dřevěných budov s původním vzezřením raného novověku stejně jako naprosto moderní výstavbu, jako třeba komplex Ladya.

Osmé největší z ruských měst se jmenovalo až do roku 1991 Kujbyšev, samotný název Samara pak odkazuje na staré indoíránské dialekty. Největší náměstí v Evropě – Kujbyševovo – má skoro osmnáct hektarů, což překoná i Rudé náměstí v Moskvě. Najdete tu také muzeum věnované kosmonautice, právě v jeho zdech je unikát – nosná raketa, která vyslala do kosmu Jurije Gagarina.

Nejen divadlo Maxima Gorkého, ale i Stalinův bunkr – město totiž za války mělo sloužit v případě dobytí Moskvy jako plnohodnotná sovětská metropole – a také několik mešit, to vše uvidíte v Samaře, která se začala rozvíjet s druhou polovinou devatenáctého věku, kdy byla propojena se zbytkem carského státu železniční tratí. Nezapomeňte ani na Kazaň nebo město Nižnij Novgorod, které je kulturním srdcem Ruska a cestovatelům to netřeba představovat.

21.7.2022