Novosibirsk

Novosibirsk (Rusko)

Třetí největší z ruských měst zdobí chrám Alexandra Něvského, ale i řada muzeí a také jeden ze sibiřských veletoků. Založení Novosibirsku je úzce spojené se stavbou Transsibiřské magistrály, více než devět tisíc kilometrů dlouhého vlakového spojení centra Ruska s Vladivostokem. Ještě v závěru devatenáctého století žilo v oblasti pár stovek lidí, už v předvečer první světové války to bylo sedmdesát tisíc obyvatel. A růst měl i nadále pokračovat, vždyť se tu na začátku sovětských dob říkalo „sibiřské Chicago“

Po Moskvě a Petrohradu drží bronzovou medaili, podobně jako Jekatěrinburg a Omsk je klenotem Sibiře. Chrám svatého Alexandra Něvského stojí na začátku Rudého prospektu, sedmikilometrové hlavní třídy. Jde o první kamennou budovu Novosibirsku, která byla dokončena v závěru devatenáctého století, ale nesloužil vždy církevním účelům – v sovětské éře byl mimo jiné i kinosálem. Novobyzantský sloh a elegance s ním spojená si ale jistě zasluhují obnovu, které se chrám dočkal v roce 1991 po novém vysvěcení moskevským patriarchou Alexejem II.

Novosibirsk hostí největší divadelní scénu v Rusku, pro diváky je tu osmnáct stovek míst. Někdejší Dům Lenina slouží dnes účelům městské filharmonie, v ZOO na šedesáti hektarech chovají tisíce zvířat. Nechybí ani botanická zahrada a pár atrakcí pro děti, mimo jiné pětikilometrová železnice otevřená v roce 2005. Proslulý je také Čkalovův závod, kde se vyrábějí ještě dnes bombardéry Suchoj Su-34 nebo ledový palác Sibir, domácí aréna Sibiru Novosibirsk, úspěšného účastníka hokejové KHL.

Cestovatele jistě potěší nádherná příroda kolem řeky Ob, jejíž povodí činí úctyhodné tři miliony kilometrů čtverečních. Představte si průměrný průtok dvacet tisíc metrů krychlových za sekundu a srovnejte s klasickou evropskou řekou…

20.8.2022