Zaragoza

Zaragoza (Španělsko)

Maurské a křesťanské stavby v jednom městě, tak přesně tohle je typická vizitka pro Španělsko, zemi, kde se oba kulturní vlivy mísily prakticky úplně celý středověk. Není tedy náhodou, že je právě město jako Zaragoza na čestném seznamu organizace UNESCO, i když připomínka muslimů je zde vlastně jen jediná. Najdeme je na řece Ebro, symbolicky propojuje Madrid, baskický region a jihozápadní oblast Francie. Dva tisíce let historie a založení antickými Římany, byť jméno – Saraqusta – pochází z arabského dialektu. Představme si tedy město, jehož dominantou není jen proslulá katedrála.

Palác Aljafería je onou jedinou vzpomínku na dobu maurské nadvlády, najdeme jej nedaleko historického centra poblíž nádraží. Byl vystavěn v jedenáctém století a zdání klame, ačkoliv působí zvenčí jako nevýrazná stavba, v interiéru si budete připadat jako v jiném světě, zaujmout jistě umí i jeho zahrady. Sídlili tu aragonští králové, ale i vládci muslimského světa, dnes slouží parlamentu. Dominantou Zaragozy, ale nakonec i Madridu, Logroňa, Pamplony a Barcelony, jsou ale sakrální památky. Symbolem města je katedrála Panny Marie na Sloupu alias SM del Pilar, barokní jednička celého Španělska, která nabídne jedenáct kupolí. Na jejím místě se měla Panna Marie zjevit Jakubovi alias Santiagovi, světci a moderním patronovi Španělů. 130 na 87 metrů, to už jsou zajímavá čísla, že?

Někdejší římské fórum je dnes náměstím Plaza del Pilar, jak jistě ví cestovatelé s oblibou v místech, kudy prošla antická římská civilizace – tohle je už spíše klasikou a zvykem. Zajímavá je jistě i gotická burza, zvaná také místní La Lonja, v bezprostřední blízkosti katedrály. Zmínit ale musíme i kamenný most, jenž sluje Puente del Piedra a spojuje oba břehy řeky Ebro, postaven byl v roce 1440 a v sedmnáctém století jej poškodila povodeň, brzy byl ovšem opraven.

21.5.2022