Göteborg

Göteborg (Švédsko)

Univerzitní město, druhé největší v celém Švédsku, proslulé i díky filmovému festivalu, jenž se koná každý rok v lednu. Göteborg, nebo také v originále Gothenburg, je na dohled dánského pobřeží a svého času bylo pro švédskou korunu klíčovým obchodním přístavem. Půlmilionové město vám nabídne projížďku tradiční modrou tramvají, ale také si prohlédnout oficiální sídlo slavné automobilky Volvo.

Zábavní park Liseberg, Poseidonova kašna, ale také řada budov věnovaných národnímu umění. Dřívější obranný charakter města dokumentuje i pevnost Elfsborg, která se v polovině 16. století podařila dobýt dánským vojákům. Právě nedaleko ní začal v roce 1603 z podnětu krále Karla IX. Existovat sám Göteborg. Tedy jistě, jak napoví i národní pýcha Seveřanů – Gótský hrad, město Gótů, chcete-li.

V zimě tu teploty klesají pod nulu, samozřejmě, ale mrazy velké nečekejte. Rekord v lednu je -26, v dubnu už se průměrné teploty přehoupnou nad nulu a v létě vzácně vylezou hodně přes dvacítku. Nejlepší dobou pro výlet bude jaro, kdy zde prší podstatně méně než třeba na podzim, kdy už je na nějaké procházky přeci jen trochu zima. A co zajímavého ještě navštívit? Je to třeba největší městský park Slottsskogen, s rozlohou neuvěřitelných 137 hektarů. Založen byl už v roce 1874, nabídne dokonce otevřenou formu ZOO s tučňáky, kozami a tradičními severskými zvířaty, mezi nimiž nechybí ani sob. Podobně velká je i místní botanická zahrada s šestnácti tisíci rostlinných druhů nebo přírodní reservace Rya Skogs z roku 1928.

Přístavu dominuje Skanskaskrapan, kteréžto budově se slangově říká „rtěnka“. Velkým symbolem města je Poseidonova socha, symbol staletí zde žijících námořníků a rybářů. Perlou architektury severu je i náměstí pojmenované po králi Gustavu Adolfovi. Zkuste i Stockholm nebo Vaxjö!

8.9.2019

Booking.com