Minneapolis

Minneapolis (USA)

Je úzce propojené s městem St. Paul, narodili se tu Prince i Terry Gilliam a partnerskými městy jsou například Uppsala nebo Novosibirsk. Třináct jezer a blízkost řeky Misssissippi, nejlepší podmínky v celé zemi pro cyklisty, ale také městská zeleň, která je opravdu na jedničku. Seznamte se s Minneapolis, městem na půli cesty mezi Seattlem a Chicagem, zvaným také Mini Apple, protože mrakodrapy vážně nelze přehlédnout a třeba z Prospect Park Water Tower na ně budete mít i hezký výhled.

Chladná zima plná sněhu, ale také teplé a vlhké léto, takové je město v USA, kde si můžete projít dvacet tisíc let historie umění – Minneapolis Institute of Art nabízí skoro sto tisíc předmětů a průřez napříč dějinami. Univerzita v Minnesotě nabídne Weisman Art Museum, kam je od roku 1993 vstup bezplatný. A kam se podívat dál v kraji, kde začínala kariéra proslulého Boba Dylana?

Reprezentantem zeleně v Minneapolis je Minnehaha Park, založený již v roce 1883, který navštíví každý rok bezmála milion lidí. Cestovatelé a milovníci velkých vodních ploch si jistě nenechají ujít Milwaukee, centrum Wisconsinu, rozprostírající se na březích jezera Michigan, my se ale pojďme zadívat dále do Minneapolis, neboť navštívit zde můžete TCF Bank Stadium, domov amerických fotbalistů z týmu Golden Gophers, ale také divadlo Guthrie, založené v roce 1963.

Zapomínat bychom neměli ani na jediný kamenný most přes Misssissippi, zvaný Stone Arch Bridge, vysoký 8,5 metru a hned 640 metrů dlouhý, jenž byl otevřen v závěru devatenáctého věku. Centrum folku a rockové alternativy, jako je právě Minneapolis, mělo ještě v roce 1860 na šest tisíc obyvatel a řada z nich měla české nebo polské kořeny. Spojené státy totiž mají v sobě opravdu hodně z evropských zemí, ale rozebírat tuto problematiku by bylo jistě nošením dříví do lesa…

7.7.2023