Litomyšl

Litomyšl je město v Pardubickém kraji na české straně bývalé zemské hranice s Moravou. Je vzdálené 17 km severozápadně od okresního města Svitavy a 13 km jihozápadně od Ústí nad Orlicí. Má přibližně 9 900 obyvatel a rozlohu 33,45 km².

Město bylo založeno ve 13. století na obchodní stezce mezi Čechami a Moravou. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1259, kdy patřilo olomouckému biskupství. V roce 1344 získal Litomyšl Půta ze Švihova, zakladatel rodu pánů z Litomyšle, kteří město významně rozvíjeli a kulturně obohacovali. V roce 1567 byl dokončen renesanční zámek, který je dnes hlavní dominantou města a památkou UNESCO. V roce 1630 se Litomyšl stala majetkem Valdštejnů, kteří ji drželi až do roku 1945. V 18. a 19. století bylo město centrem národního a kulturního života, neboť se zde narodili například hudební skladatel Bedřich Smetana a část svého života zde žil spisovatel Alois Jirásek.

Litomyšl je známá svým bohatým kulturním dědictvím a architektonickou rozmanitostí. Mezi nejvýznamnější památky patří renesanční zámek s arkádovým nádvořím a sgrafitovou fasádou, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1999. Zámek slouží jako muzeum, galerie a koncertní síň. Dále je to barokní kostel Nalezení svatého Kříže, stojící nedaleko zámku, který byl postaven v letech 1733-1738 podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Kostel má bohatou vnitřní výzdobu a varhany z roku 1774. Další zajímavostí je Portmoneum, muzejní expozice v bývalém domě Josefa Váchala, který byl malířem, grafikem, spisovatelem a knihařem. Váchal vyzdobil stěny a strop své pracovny originálním souborem maleb nazvaným Portmoneum. Centrem městem je Smetanovo náměstí s tradičními měšťanskými domy. Obdivovat můžete například dům U rytířů renesanční fasádou. Na náměstí stojí také novorenesanční radnice s 54 metrů vysokou věží s hodinami a zvonkohrou.

Kromě těchto památek nabízí Litomyšl také řadu kulturních akcí a festivalů, jako je například mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl, který se koná každoročně od roku 1949 na zámeckém nádvoří. Dalšími příklady jsou festival současného umění Porta culturae, festival divadelní improvizace ImproFest nebo festival animovaných filmů Anifilm.

Litomyšl je obklopena malebnou krajinou Českomoravské vrchoviny, která nabízí mnoho možností pro turistiku, cykloturistiku nebo lyžování. Mezi zajímavá místa v okolí patří například zámek Nové Hrady, postavený ve francouzském stylu v 80. letech 18. století. Další zajímavostí jsou Toulovcovy maštale, skalní útvar z pískovce, který se nachází asi 15 km jihozápadně od Litomyšle. Skály mají podobu různých tvarů a jeskyní a jsou pojmenované podle loupeživého rytíře Jana Toulovce, který se zde údajně skrýval. A nakonec je to Svojanov, gotický hrad z 13. století, který se nachází asi 40 km jižně od Litomyšle. Hrad Svojanov byl v minulosti sídlem králů i šlechticů a dnes slouží jako hotel a muzeum.

21.7.2023