Suwon

Suwon (Jižní Korea)

Suwon je jedno z nejtradičnějších měst korejského poloostrova. Více než milionové centrum provincie Kjonggi leží možná relativně nedaleko třaskavých hranic, kde stále – alespoň na papíře – probíhá válka. Nicméně je pravdou, že z historického hlediska nabídne turistům spoustu zajímavého. Takže čím se můžeme kochat v rámci Korejské republiky, kde žije dohromady něco přes padesát milionů lidí?

Suwon je moderním městem se vším všudy, ale rozhodně se tu nezapomíná na tradice. Dnes univerzitní město, ale dříve centrum země s obrovskou pevností. Tu můžete navštívit i dnes, její jméno zní Hwaseong. Stavba byla dovršena s koncem osmnáctého století, hradby jsou dlouhé impozantních šest kilometrů, jejich výška dosahuje až šesti metrové výšky. Už více než dvacet let se pyšní záznamem v UNESCO, na první pohled kombinuje západní a tradiční asijskou architekturu, k udržení této pevnosti v rukou Korejců jistě přispěly i vysoké kopce všude kolem. Stavba přitom trvala „pouze“ tři roky, za jejím stavbou stojí korejský král Chongjo (čtěte Čondgžo).

Dnes už je sice Suwon až moc velký na to, aby jej chránila pevnost z dávných dob, rozrostl se díky industrializaci v míře dříve nevídané – i proto část města zasahuje i vně hradeb, čemuž se jistě není proč podivovat. Procházka po areálu pevnosti vyjde asi na půlhodinku, ale možná se tu budete kochat výhledem a strávíte zde tak o chvíli déle. Nenechte si ujít třeba vyhlídkový vláček? Nebude se líbit jen dětem, navíc – všude je tu čisto a útulno – i když proudí tisíce turistů každý den a každou hodinu.

Kromě pevnosti je v Suwonu hned jedenáct univerzit a dvě koleje, takže jde o centrum vzdělanosti. Chvíle odpočinku přinese park Manseok na severu města. Určitě ale při návštěvě Jižní Koreje nevynechejte Busan, Geoje nebo samozřejmě také Soul.

19.7.2020

Booking.com