Geoje

Geoje (Jižní Korea)

Jihokorejské město, nacházející se na velkém ostrově. Asi čtvrt milionu lidí, to skutečně není na města z tohoto poloostrova nijak mnoho, ale přesto vám jistě nabídneme několik zajímavých možností pro výlety. Je to vlastně vůbec ještě město? Hned po Jeju jde o druhý největší korejský ostrov, během korejské války tu byl i velký zajatecký tábor. Lidské osídlení tu kvetlo už v době neolitu, Geoje se stalo součástí obrovského království Dokro, spjatí s ním jsou i bývalý prezident Kim Young-sam a básník Yu Chi-hwan. V městě také najdete sídlo mamutího korejského koncernu Daewoo. Počeštěle se pak ostrov, který se nachází velmi blízko velkoměsta Pusan, nazývá Kodže.

Mírné monzunové podnebí, ročně tu spadne na dva tisíce milimetrů srážek. Název Geoje vlastně znamená cosi jako „velkolepá záchrana“. Turisticky velmi atraktivní jsou třeba několikadenní treky, Jisim-do nabízí spoustu heřmánku, jeskyně Sipja Donggul zase buddhistickou a původní šamanskou jeskyni. Navštívit se doporučuje i botanickou zahradu v národním parku Hallyeo-Haesang, kterou založil na konci šedesátých let minulého století jistý Lee Chang-ho se svou manželkou.

Další velmi významnou lokalitou je hrad Gohyeon, založený v roce 1451 za vlády dynastie Joseon. Za vlády dynastie Silla pak byla vystavěna pevnost Pyewang, kterou najdete v Dundeok-myeonu. Na počest někdejšího vítězství nad Japonci (myslíme slavné vítězství generála Lee Sunshina v roce 1592) byl vystavěn velký park Okpo.

Tím ale ještě nekončíme, relativně malé Geoje nabídne i několik zajímavých muzeí. To oficiální městské je situováno v Okpo, muzeum věnované námořnictvu je ve vesničce Jisepo. Samozřejmě, když se řekne Jižní Korea nebo také Korejská republika, mnoha lidem se vybaví hlavně jiná města. Konkrétně třeba Soul nebo Suwon, to ale nijak nesnižuje slávu Kodže.

16.1.2019

Booking.com