Ženeva

Ženeva (Švýcarsko)

Už na první pohled si jej zamilujete. A vlastně, proč ne? Je jedním z míst, kde koupíte snad úplně všechno, protože místní butiky praskají ve švech, užijete si i trochu historie a samozřejmě se nezapomíná ani na nádhernou přírodu. Ženeva má zkrátka mnohem víc nej než mnoho jiných evropských lokalit. Tak si ji pojďme trošku představit…

Necelých dvě stě tisíc obyvatel, relativně malá rozloha a velký počet cizinců, kteří tvoří asi polovinu populace města. Švýcarská Ženeva je rodištěm Henriho Dunanta i Jeana-Jacquese Rousseaua, místem, kde založil svou velkou firmu Antoni Patek. Číslem jedna je z památek katedrála svatého Petra, postavená ve třináctém století, ve které začínal šířit své myšlenky jistý Jan Kalvín. V roce 1898 tu byla zavražděna císařovna Alžběta, zvaná též Sisi – v hotelu Richmond byl v exilu první československý prezident Masaryk.

Řeky Rhona a Arve, ale také proslulé Ženevské jezero, to vše reprezentuje místní přírodu. Nakonec, jeden z pěti čtverečních metrů je pokrytý zelení a asi sedmdesát kilometrů od města se pne Mont Blanc. Na milovníky sakrálních památek čeká ještě jedna nádhera, a sice bazilika Notre Dame, nápadně připomínající svou francouzskou kolegyni. Nakonec, právě francouzský vliv je celkem logický, protože jen kousek odtud jsou historické hranice. Snad i proto je uprostřed města mezinárodní muzeum reformace.

Botanická zahrada, 140metrový gejzír přímo z jezera (Jet d´Eau) nebo hodiny z květin, toť další pamětihodnosti města, ve kterém byla v polovině šestnáctého věku založena univerzita. V roce 2017 se dostalo městu možná trochu nelichotivé pozornosti – objevilo se na sedmém místě žebříčku nejdražších měst světa. Není ale divu, zdejší butiky a obchody jsou sice drahé, ale s mimořádně jakostním zbožím, a právě od toho se mnohé odvíjí. A pokud jde o kvalitu života, také je tu jedna z nejvyšších na světě. Dejte ale šanci i Curychu, Luzernu nebo třeba Basileji!

1.5.2019

Booking.com