Bale

Bale (Istrie - Chorvatsko)

Ukryto nedaleko jihozápadního pobřeží Istrijského poloostrova v Chorvatsku, Bale, nebo též známé pod italským názvem Valle, je malé, ale okouzlující historické město. Nachází se pouhých 15 kilometrů jihovýchodně od většího a turisticky známějšího města Rovinj. Bale je obklopeno vinicemi a olivovými háji a jeho malé centrum láká k prohlídce středověkých památek.

Historie Bale sahá až do doby římské, kdy byla součástí římské provincie Istria. Tato historická spojitost se projevuje v několika středověkých budovách a archeologických nalezištích v okolí města. Jedním z nejznámějších je Soardo-Bembo hrad, renesanční pevnost z 16. století, která je nyní otevřena pro veřejnost a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu.

Bale je známé pro svůj malebný historický střed, který se vyznačuje úzkými kamennými uličkami a starými domy, z nichž mnohé byly postaveny v benátském gotickém stylu. Střed města je domovem pro několik muzeí a galerií, které vystavují místní umělecká díla a artefakty.

Pro milovníky gastronomie je zde k dispozici řada místních specialit, včetně olivového oleje, vinařství a tradičních chorvatských jídel. Jedním z míst, které byste určitě neměli vynechat, je obchůdek s olivovým olejem Bembo na náměstí ve starém centru. Zde můžete ochutnat a zakoupit některé z nejlepších olivových olejů v regionu, vyrobené z místních olivovníků.

Kromě svých historických památek a gastronomických zážitků, je Bale také vstupní bránou k několika nádherným plážím a přírodním rezervacím. Pouhých 5 kilometrů od města se nachází Mon Perin, přírodní rezervace a kemp s jednou z nejlepších pláží v celém Istrijském regionu.

Po návštěvě Bale, doporučujeme vydat se na další výlety po Istrijském poloostrově. Zajímavá místa v blízkém okolí zahrnují město Rovinj se svým okouzlujícím starým městem, město Pula s jeho dobře zachovaným římským amfiteátrem, a přírodní park Brijuni, což je skupina nádherných ostrovů, které jsou domovem pro řadu endemických druhů rostlin a zvířat.

Ať už hledáte klidné útočiště, kde si můžete vychutnat krásu a klid přírody, nebo jste historický badatel hledající další fascinující místo k objevování, Bale vás určitě nezklame. To je místo, kde se starověká historie a moderní svět setkávají a tvoří dokonalou destinaci pro každého návštěvníka.

24.6.2023

Booking.com