Trnava
Jedinečné slovenské centrum, které je jen padesát kilometrů od Bratislavy a když budete chtít do Košic, svezete se přímým vlakovým spojem. Co si víc přát, když se řekne Trnava? Snad jen, aby vyšlo počasí, protože zdejší městské opevnění nabídne skoro šedesátimetrovou věž, ze které je za slunečných dnů bez mraku krásný výhled do krajiny. Kdo někdy poznal Slovensko, bude se sem zaručeně chtít už stále vracet…
Osm století historie, povýšení na svobodné město a výsostná role v rámci Království uherského, přesně to je osud Trnavy, která zažila jako první ve slovensky mluvících krajích poctu mít vlastní univerzitu – a to už v roce 1635 díky Péteru Pázmánymu. Světských památek tu možná zase tolik není, ale vynahradí vám to církevní pamětihodnosti, jimž vévodí třeba trojlodní bazilika svatého Mikuláše, dostavěná v roce 1421 nebo o půl druhého století mladší arcibiskupský palác, který byl dokonce dlouhou dobu i oficiálním sídlem tohoto duchovního – a s tím byl spjat i rozkvět celé oblasti.
Katedrála svatého Jana Křtitele z dob barokních nebo kostel svaté Heleny z vrcholného středověku, to jsou další místní klenoty, na které se jezdí dívat tisíce turistů. Další velkou památkou regionu je třeba cholerová kaple z devatenáctého století nebo místní synagoga. Trnava je krajem vínu zaslíbeným, takže nezapomeňte při procházkách městem ochutnat i tekutou révu – protože zdejší lahvinky dostávají ocenění po celém světě, je jisté, že nebudete vůbec zklamáni. Jezuitská kolej, tříkilometrové městské hradby nebo třeba proslulé trnavské rybníky, u nichž si užijete krásné chvilky oddechu. Proč se sem vlastně nevydat na týdenní dovolenou?
24.4.2019
Booking.comAktuální počasí v destinaci
|
3,7°C
|
Předpověď počasí |
Nejnovější
- Co všechno zahrnuje pojištění letenek?
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu
- Litomyšl: renesanční perla na česko-moravské hranici