Když cestování komplikuje letecká doprava

Když cestování komplikuje letecká doprava

Se stále častějším cestováním nastávají občas komplikace i v letecké dopravě. Asi nikoho nepotěší, když na letišti zjistí, že právě jeho letadlo má několikahodinové zpoždění nebo byl jeho let dokonce zcela zrušen. Víte ale, že za čas strávený na letišti vám dle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU náleží finanční kompenzace neboli odškodnění až do výše 600?

Kdy je na kompenzaci nárok?

Na finanční kompenzaci za komplikovaný let je nárok za určitých okolností a podmínek. Ty jsou v jednoduchosti následující:

  • Váš let byl opožděn  na příletu alespoň o 3 hodiny nebo byl zcela zrušen, přičemž vás o této změně letecká společnost neinformovala více než 14 dní před samotným odletem.
  • Vzlítali jste na území Evropské unie, případně má letecká společnost alespoň sídlo v Evropské unii.
  • Let nebyl zpožděn nebo zrušen z důvodu tzv. mimořádné situace, mezi které můžeme řadit například špatné povětrnostní podmínky nebo jakoukoli jinou nestabilitu země.

Každý případ zpožděného nebo zrušeného lety by však měl být individuálně posouzen. To za vás udělá například společnost Vaše nároky.cz , která se touhle problematikou zabývá den, co den a za dobu své existence má již tisíce vyřešených případů. Prvotní posouzení vašeho případu je zdarma a ani následně se nemáte čeho bát, nemáte totiž co ztratit. Společnost funguje na principu, že předem domluvená odměna jim náleží až za úspěšně vyřešený případ, tedy v případě, že pro vás od letecké společnosti získají peníze.

Jak je kompenzace vysoká?

Výše finanční kompenzace je dle nařízení Evropského parlamentu a Rady EU v rozmezí od 250 do 600 , přičemž konkrétní výše je stanovena na základě letové vzdálenosti. Obecně se dá říci, že platí následující:

  • 250 € – Lety kratší než 1 500 km
  • 400 € – Lety v rámci Evropské unie, Norska, Islandu a Švýcarska delší než 1 500 km a pro lety mimo Evropskou unii v rozmezí 1 500 km až 3 500 km
  • 600 € – Lety delší než 3 500 km

Tip: O kompenzaci je možné žádat až 3 roky zpětně, tak zavzpomínejte na vaše předchozí lety a nenechte si ujít kompenzaci, na kterou máte nárok! Navíc výše kompenzace často převýší i cenu samotné původní letenky.

3.6.2019