Doménou Kanady nejsou jen zimní sporty, ale také víno

Doménou Kanady nejsou jen zimní sporty, ale také víno

Když se řekne Kanada, vybaví se snad všem krásná příroda, hokejová velmoc a historická města jako Ottawa nebo Montreal. Ovšem pozor – věděli jste, že tato země nabídne mnohé i milovníkům dobré tekuté révy? Je pravda, že klasické vinařské regiony počínaje Francií nebo Maďarskem zná snad každý, ale kanadské podnebí umožňuje uzrát řadě atraktivních odrůd. Mimochodem, více než dvanáct tisíc hektarů zemědělské půdy v této zemi okupují právě vinice. Která jiná země tohle může nabídnout?

Tradice už po několik dlouhých generací

Vězte, že kanadská vína nejsou žádným nováčkem, naopak – chutnají už od poloviny devatenáctého století a oblibu si získávají i mezi skutečnými fajnšmekry. Do světa se vyvezou desítky milionů litrů vína, které mají punc originality a výjimečnou chuť. V provincii Ontario je tradice už po několik dlouhých generací a stejně tak se vinařům daří i v Novém Skotsku nebo Britské Kolumbii. Pokud vás překvapuje, že v Kanadě, která je symbolem zimy, se pěstuje víno, tak při pohledu na mapu pochopíte proč. Kanadské vinařské oblasti se totiž rozkládají mezi 41 ̊-50 ̊ rovnoběžkou severní šířky. Pokud přeneseme tyto souřadnice do Evropy, tak odpovídají skvělým vinařským regionům v severní Itálii nebo údolí Rhôny. Vinice na jižní Moravě tedy leží severněji než ty kanadské. Kanadská vinařství každoročně vyprodukuji 80 miliónů litrů vína a hospodaří na 12,5 tisících hektarech. I vinařská turistika je zde populární a do vinařství každý rok zavítá okolo 4 miliónů návštěvníků.

Chcete ochutnat opravdové speciality? Pak navštivte degustace vína, které mají zajímavou atmosféru a provedou vás nejen po kanadských vinařstvích. Německo i Portugalsko se na vás těší, stejně jako vybrané lihoviny z dalších koutů světa. Posezení s přáteli nad sklenkou výtečného vína je přeci tou nejlepší zábavou pro dlouhé podzimní večery. Vzorek, který pak opravdu zachutná, si můžete pořídit i domů. Nechejte se potěšit výběrem z hroznů napříč kontinenty, jimž dominuje silná kanadská stopa. Možná nezůstane u jedné sklenky, ale s tím se přece počítá!

Bohatá domácí vinotéka je skutečným základem rodinného štěstí, když si dovolíme malou parafrázi na slova klasika. Měli bychom ji proto udržovat a pravidelně doplňovat, protože víno nabídne desítky a stovky různých chutí, s každou další lahví se z vás stává větší labužník a znalec. Ve světě tekuté révy je totiž stále co obdivovat, proč nezačít třeba i s kanadskými víny?

29.9.2019