8 památek v Praze, které musíte navštívit

Praha (Česká republika)

Plánujete se vydat na dovolenou nebo výlet do České republiky a máte jen pár dní na návštěvu Prahy? Nebo chcete vyjet na krátký víkendový výlet do srdce Evropy? Nechte si doporučit 8 nejzajímavějších památek, které musíte vidět.

1. Socha sv. Václava

V minulosti se na Václavském náměstí odehrávaly nejsilnější momenty české historie. V dnešní době se Češi na Václavském náměstí shromažďují během významných událostí a svátků. Václavské náměstí je dnes centrem obchodu a kultury. Socha svatého Václava léta slouží jako pražský meetpoint; místní často říkají, že se sejdou “pod koněm” nebo konkrétně “pod (koňským) ocasem”.

2. Staroměstský orloj

Staré Město, jedna z nejvýznamnějších čtvrtí centra Prahy. Do všech stran se dá všude pohodlně dostat, proto má při cestách smysl ubytovat se v hotelu ve Starém Městě. Čtvrť má svůj hlavní bod na Staroměstském náměstí, kterému dominuje radnice s orlojem. V každou celou hodinu se před orlojem hromadí mnoho turistů očekávající dvanáct apoštolů vykukujících z věže. Na šestisté výročí vybudování orloje vznikl videomapping zobrazující pražský orloj napříč staletími a událostmi, jimž byl svědkem.

 

3. Starý a Nový židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov najdete v Josefově, nedaleko Staroměstské radnice. Stal se místem posledního odpočinku rabiho Löwa, učence spjatého s legendou o Golemovi, bájné židovské bytosti stvořené z čisté hlíny.

Nový židovský hřbitov stojí ve čtvrti Vinohrady a je součástí komplexu Olšanských hřbitovů, kde odpočívají v pokoji známé bytosti české kultury a politiky. Nový židovský hřbitov vás zaujme originalitou prostředí i kulturou, která z něj sálá a kterou správa hřbitova přísně hlídá. Zejména milovníky literatury může zajímat, že na tomto místě je pohřben spisovatel Franz Kafka.

4. Kampa

Ostrůvek mezi řekou Vltavou a jejím odděleným proudem dojímá zejména svou architekturou a zvláštní atmosférou Malé Strany. V zimě, kdy jsou uličky i přilehlý park zasněžené, na ulicích se prodává horké víno a skořicové pečivo, působí pohádkově. Na jednom z břehů směrem k Vltavě stojí sousoší s názvem Miminka. Jedná se o ohromné sousoší batolících se dětí bez obličeje, u něhož se turisté velmi rádi fotografují.

5. Karlův most

Středověký most, který vznikl za doby nejvýznamnějšího českého panovníka, Karla IV. Z mostu vidíte přímo na několik dalších jím vybudovaných monumentů, například na Katedrálu sv. Víta stojící na nádvoří Pražského hradu. Zejména v noci se vám zde nabízí nádherný výhled na městské věže a jejich světla romanticky se odrážející na hladině Vltavy. Most spojuje dvě turisticky nejrušnější pražské čtvrti: Staré Město a Malou Stranu.

6. Žižkovský vysílač

Tuto 216 metrů vysokou stavbu vidí každý, kdo přijíždí do města vlakem. Vrchol věže je nejvyšším bodem ve městě, a to proto, že jeho primární význam je technologický. Věž je využívána nejen jako vyhlídkové místo, ale také jako kulturní centrum. Funguje v ní několik restaurací a šestihvězdičkový hotel. Pokud máte strach z výšek a stačí vám sledovat vysílač zvenčí, zaujme vás jistě fakt, že na věži je umístěno několik Miminek ze stejné série, jako sochy na ostrově Kampa.

7. Petřín

Petřín přitahuje turisty i obyvatele Prahy z několika důvodů. Za prvé na něm stojí stará známá Petřínská rozhledna se zrcadlovým bludištěm. Za druhé je rozhledna obklopena nádhernými, komorně laděnými sady, vinicemi a zahradními pozemky Strahovského kláštera. Je zde zřízeno několik krásných restaurací a dokonce jeden pivovar. Kvetoucí stromy v petřínských sadech se staly symbolem zamilovanosti, a to i proto, že v sadech stojí socha Karla Hynka Máchy, autora z období romantismu, jehož epická báseň Máj se odehrává v datum 1. května, což je také den, kdy páry přicházejí na Petřín v rámci tradice polibku pod rozkvetlou třešní.

8. Metronom

Na piedestalu bývalé Stalinovy sochy v Letenských sadech se po pádu komunistického režimu vybudovala funkční plastika obřího metronomu. Jelikož těsné okolí Metronomu je v noci hůře osvětlené, odehrávají se zde v letních měsících malé neoficiální večírky, ale v případě, že je otevřen bar Stalin uvnitř památníku, tak i oficiální akce. V noci i ve dne nabízí Metronom jeden z nejkrásnějších výhledů na řeku Vltavu a historické centrum města. Přilehlé Letenské sady slouží nejen k relaxaci, procházkám a sportu, ale často k pořádání kulturních událostí.

27.2.2020