Mostar

Mostar (Bosna a Hercegovina)

Snoubí se tu křesťanský a muslimský stavitelský um, dočkají se fanoušci brutalismu, ale také zdobné osmanské architektury. Když se řekne Mostar, snad každý si pamatuje zprávu z devadesátých let. Chorvatská armáda zničila místní most z doby turecké nadvlády, který sloužil svému původnímu účelu celých 427 let. Podobně jako mešitu se jej podařilo opravit skutečně na výbornou. Páté největší město v moderní Bosně a Hercegovině rozkvetlo za vlády Sulejmána Nádherného, ale má za sebou i úspěchy v moderní historii. A najdete tu také českou stopu, konkrétně na budově gymnázia ze začátku minulého století.

Prohlédněte si také partyzánský hřbitov

Bogdan Bogdanovič, slavný architekt, postavil partyzánský hřbitov v polovině šedesátek, najdete jej v západní větvi Mostaru. Zajímavých staveb ale Mostar ukrývá mnohem více, je to například Hodinová věž (sahat-kula), která vznikla v roce 1630, tedy za doby vrcholné osmanské moci. Nevynechejte ani židovský hřbitov nebo kříž nad Mostarem z roku 2000, nabízí se i velké turecké lázně. Brutalismus pak reprezentuje i obchodní dům Razvitak, jenž vyrostl v roce 1970. Když vás prohlídka města, v jehož aglomeraci žije přes sto tisíc lidí, unaví, nabízí se posezení v parku Zrinjevac. Vznikl v sedmdesátých letech a čítá na více než tři stovky stromů. Pořádají se zde pravidelné společenské a kulturní akce.

A co dalšího ještě vidět v Mostaru?

Jedno z největších bosenských měst ukrývá i další skvosty, blízko jsou takzvané Bosenské pyramidy a milovníci přírodních krás ocení i vodopády Kravica. Turecké lázně ze šestnáctého století doplňuje ulice Kujundžiluk, kde najdete řemeslnické dílny a podíváte se na klasiku starých časů. Nenechte si ujít ani proslulý hrad Počitelj, jenž dá vzpomenout na bosenský středověk a král Tvrtka, jenž bojoval po srbském boku na Kosově poli.

23.5.2023