Amsterdam

Amsterdam (Nizozemsko)

Centrum země ležící v úrodné nížině, místo, jehož kanály ze sedmnáctého století jsou pod patronací UNESCO. Amsterdam je největším městem Nizozemska a někdy se mu říkává Benátky severu. Původně šlo o malou rybářskou vesničku, která se stala velkým přístavem a hrála vedoucí úlohu ve finančních transakcích a obchodu v éře raného novověku. Svoje muzeum tady má Van Gogh, zavítat můžete i do domu Anne Frankové. Sto kilometrů kanálů, z nichž většinu můžete proplout na lodi, to je číslo, které bere dech, že?

Městská práva na začátku 14. století

Amsterdam získal městská práva mezi roky 1300 a 1306, prožil těžké chvíle při konfliktu s Filipem II. Španělským a jeho následníky. Sedmnácté století a lodě mířící do Indie, na Srí Lanku nebo k Pobaltí, taková je historie dnešního srdce Holandska. Devadesátka malých ostrovů, více než tisícovka mostů. Na začátku jen tisíc obyvatel, ale na prahu dvacátého věku už byla pokořena půlmilionová hranice. Řada imigrantů z řad Hugenotů nebo Vlámů, ale také Vestfálští obyvatelé, ti všichni sem mířili. Před druhou světovou válkou byl každý desátý obyvatel Amsterodamu Žid, největší konflikt v dějinách ale přežil v průměru každý pátý z nich. Svůj památník má ve městě i Baruch Spinoza, filosof, jenž byl společně s Rembrandtem, Komenským nebo Cruijffem významnou osobností města.

Fanoušky fotbalu jistě potěší, že se zde narodili také Ruud Gullit, Frank Rijkaard nebo Denis Bergkamp a také Patrick Kluivert. Přesně tak, co jméno, to velká hvězda Oranjes, tedy nizozemského národního týmu a magnet na úspěchy. Chcete si udělat výlet? Asi dvacet kilometrů od Amsterdamu je Volendam, navštívit ale můžete i Noordwijk. Potěšte se ale i větrnými mlýny a tulipány, jimiž je Nizozemsko pověstné a zavítejte do Rijksmusea, kde najdete díla již zmíněného Rembrandta.

2.2.2023

Booking.com