Co vidět a zažít při letní dovolené v Třeboni

Zámek Třeboň (Česká republika)

Třeboň je malebné historické město na jihu Čech, které nabízí mnoho zajímavých turistických tipů pro návštěvníky. Ať už hledáte kulturní zážitky, přírodní krásy, relaxaci nebo gastronomii, v Třeboni a blízkém okolí si určitě vyberete. Zde je několik nápadů, jak si užít letní pobyty v Třeboni.

Jednou z hlavních atrakcí Třeboně je renesanční zámek, který stojí na místě původního gotického hradu. Zámek byl sídlem slavných rodů Rožmberků a Schwarzenberků, kteří ovlivnili historii i krajinu Třeboňska. V zámku si můžete prohlédnout nádherné interiéry, alchymistickou dílnu, zbrojnici nebo unikátní psí kuchyni. V jednom ze zámeckých křídel najdete také moderní expozici Dům přírody Třeboňska, která vás seznámí se zajímavými místy města i okolí i zdejšími slavnými rybníkáři v čele se Štěpánkem Netolickým a Jakubem Krčínem z Jelčan.

Pokud máte rádi novogotickou architekturu, nezapomeňte navštívit Schwarzenberskou hrobku, která se nachází v anglickém parku na jižním konci hráze rybníka Svět. Hrobka byla postavena na přání kněžny Eleonory Schwarzenberkové jako nové pohřebiště pro její rodinu. V hrobce jsou uloženy nabalzamované ostatky Schwarzenberků ve 26 rakvích. V kapli Božského Vykupitele se pořádají koncerty a jiné kulturní akce.

Rybník Svět je jedním z největších rybníků v České republice a slouží k letní rekreaci a jako středisko vodních sportů. Je to tedy ideální místo, kde se může odehrát vaše letní dovolená v Třeboni. Na rybníku se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu a obdivovat krásnou krajinu Třeboňska. Na kole nebo pěšky se můžete vydat i do odlehlejších míst Třeboňské rybniční soustavy, která je tvořena více než 500 rybníky a je jedinečným přírodním fenoménem.

Třeboň je známá také díky rašelinným lázním, které léčí zejména revmatické a kožní choroby. V Třeboni si můžete dopřát báječný odpočinek ve dvou lázeňských domech. Bertiny lázně stojí poblíž historického centra a nabízí léčebné i relaxační procedury s využitím místní rašeliny. Na břehu rybníka Svět objevíte Lázně Aurora s wellnesscentrem Aqua viva, kde si můžete užít bazén s protiproudem, vířivku, saunu, parní lázeň nebo masáže.

Pokud máte chuť na ryby a rybí speciality, v Třeboni si určitě vyberete z mnoha restaurací, které nabízí čerstvé i tradiční pokrmy z kaprů a jiných sladkovodních ryb. Nenechte si ujít kapří hranolky, vyhlášenou specialitu třeboňské restaurace Šupina. Na čerstvých rybách si pochutnáte i v lázeňských restauracích Adéla a Harmonie či v restauraci Zdejší kuchyně v Hotelu Zlatá hvězda. Pokud chcete ochutnat něco netradičního, zkuste smažené sumčí hranolky se zeleninovým salátem, štičí filet na soté z pravých lišek nebo filet z kapra s omáčkou z hub a kopru.

Pro milovníky přírody a zvířat je ideálním tipem na výlet nová multifunkční ukázková a vzdělávací zahrada, která vznikla u areálu Záchranné stanice zvířat v Třeboni. Zde se můžete podívat na různé druhy rostlin i zvířat, které žijí na Třeboňsku nebo byly zachráněny ze zajetí. Můžete se také dozvědět více o přírodě Třeboňska, ochraně životního prostředí a ekologickém zemědělství.

Pokud máte rádi netradiční zábavu, vyrazte do areálu zahradních her Štaindlův kopec nedaleko česko-rakouských hranic. Zde najdete přírodní hry tradiční i netradiční, jako je například obří šachy, kuličkový labyrint nebo dřevěný vlak. Můžete si také zapůjčit koloběžky nebo kola a projet se po okolních cyklostezkách. V areálu se nachází také občerstvení, nocleh v seníku a možnost zapojit se do různých aktivit, jako je pečení chleba nebo tkaní košíků.

Třeboň je skvělou destinací pro letní dovolenou plnou kulturních, přírodních i gastronomických zážitků. Ubytování v Třeboni najdete pro každý vkus a rozpočet, od hotelů a penzionů po kempy a chaty. Ať už se rozhodnete strávit dovolenou v Třeboni aktivně nebo relaxačně, určitě si ji užijete. Pro váš letní pobyt si rezervujte ubytování na Hotel.cz.

14.4.2023