Stavanger
Čtvrté největší město Norska, kde teplota neklesá pod bod mrazu ani v zimě. Stavanger je hostitelem vojsk NATO i příjemných teplot, nachází se totiž na samém jihu země a disponuje i mezinárodním letištěm jen pár mil daleko. Osídlení se tu datuje už do začátku dvanáctého století, dnešní Stavanger bohatne hlavně z těžby ropy, která zde byla nalezena v závěru šedesátých let minulého století.
Historie tu samozřejmě zanechala pár zajímavých staveb, takže milovníci typické severské architektury si ve stotisícovém městě jistě přijdou na své. Kromě toho, že je tu obrovský přístav, jenž dá vzpomenout na někdejší slávu Vikingů, v okolí je spoustu jezer a fjordů, panenskou přírodu ještě nestihla civilizace vytlačit – a zřejmě se tak kvůli přísným norským zákonům ani jen tak nestane. V roce 1125 zde začala stavba románské katedrály Domkirke, která znamenala počátek rozvoje maličké rybářské vísky. Na začátku století patnáctého už měl Stavanger městská práva, a ne nadarmo se mu dnes přezdívá „hlavní norské město ropy“. Na předních příčkách ekonomických ukazatelů je tu ale samozřejmě i rybolov.
Dřevěné domečky z devatenáctého století a dlážděné uličky, ale také řada městských muzeí, jež jsou věnována třeba námořnictví nebo ropě. Ale také norská atrakce číslo jedna, pokud jde o přírodu – Preikestolen, tedy doslova Kazatelna, skalní blok pnoucí se ve výši šesti stovek metrů nad Lysefjordem upoutá i z opravdu velké dálky…
Mezi místní pochutiny patří třeba bramborová pálenka Akevitt, nezapomeňte si vzít kousek chleba Carassau, který se podává snad úplně ke všemu. Nechybí ani lososí nadílka nebo karamelový sýr z kozího mléka. Byla by ale jistě škoda neprocestovat Norsko křížem krážem, nabízí se třeba města jako Bergen nebo Oslo!
18.12.2019
Booking.comNejnovější
- Co všechno zahrnuje pojištění letenek?
- Can Picafort aneb z malé rybářské vísky letoviskem
- Zima v teplé náruči slovenských lázní
- Igumenica není jenom zastávkou při cestě na Korfu
- Litomyšl: renesanční perla na česko-moravské hranici