Bergen

Bergen (Norsko)

Ačkoliv Bergen patří mezi jedno z největších měst, které Norsko má, rozhodně se svou velikostí nemůže rovnat městu Oslo, či naopak ruskému velkoměstu kterým je Moskva. Bergen se nachází na mořském pobřeží, což v minulosti byla výborná poloha pro zřízení přístavu, kterým by bylo distribuováno zboží, které Norsko exportovalo, či přiváželo takové, kterého bylo v Norsku nedostatek. Bergen leží v relativně horské oblasti, na území tzv. Sedmi hor, které ho obklopují.

Díky své poloze je pro Bergen i celé Norsko charakteristické převážně chladné počasí, při kterém nedochází k žádným velkým výkyvům teploty během roku. Vzhledem ke své poloze k blízkosti moře jsou však obvyklé velmi časté deště, na které si místní museli zvykat. Rekordem v počtu deštivých dnů je ten z roku 1975, kdy pršelo v kuse celkem 59 dní.

Milovníky historie by měli zacílit své cestování na severní stranu zálivu, u kterého Bergen leží. Tam se nachází především staré dřevěné domy z počátku 18. Století. Výjimkou ale nejsou mnohem starší budovy, až z období středověku. Ze středověku pochází i několik kostelů, především potom kostel Panny Marie, který je jedním z nejstarších který Norsko má, a zcela jistě nejstarší v samotném Bergenu. Kromě něj pocházejí ze středověku i Katedrála a Korskirken, ale později došlo k jejich přestavbě.

Pokud vás návštěva Bergenu láká, je dobré si zjistit v jaké měsíce je zde nejpřijatelnější počasí. Pokud byste ke svému cestování zvolili období častých dešťů, není to ideální počasí na poznávání tohoto města. Mnoho je toho k vidění totiž pouze v částech, kam se jinak než pěšky nedostanete, a v deštivém počasí by to nebylo ideální. Především potom typické staré domy, které jsou pro Bergen typické.

30.4.2022

Booking.com