Oslo

Oslo (Norsko)

Tak jako jsou Němci hrdi na Berlín, tak jsou obyvatelé Norska hrdí na své hlavní město Oslo. To má v současné době více než 600 tisíc obyvatel. Zajímavostí je právě jeho název, který je dle odborníků odvozen z norského výrazu který v překladu znamená buď boží planina, či planina nad ústím řeky. Tak jako většina hlavních měst, má i Norsko letiště, které leží zhruba 50 kilometrů od centra Osla. Z něho je cestování naprosto pohodlné, díky systému regionálních autobusů či vlaků, které jezdí v pravidelných intervalech.

Oslo bylo založeno již v roce 1048, ale v roce 1624 lehlo celé popelem, ale díky pracovitosti místních občanů bylo celé Oslo znovu vystavěno. Je známo, že Norsko je velmi hrdé na svou historii, o které se můžete dozvědět v několika muzeích, které právě v Oslu jsou. Cestování z jednoho do druhého je vhodné městskou dopravou, ideálně autobusovými linkami. Kromě muzeí je vyhledávanou památkou i Královský palác, který byl postaven v 18 století a sloužil jako rezidence pro švédsko-norského krále Karla XIV.

Dominantou města je však hrad a pevnost Akershus, které byli založeny v 90. letech třináctého století. Jedná se o skutečně obrovský komplex, který obsahuje 54 objektů. Bohužel většina z nich není přístupná veřejnosti, a jediná budova, do které mají turisté přístup je ta, ve které je zřízeno Muzeum domácího odboje II. světové války. Kromě tohoto muzea můžete navštívit i muzeum cestovatele Thora Heyerdahla nebo známého malíře Edvarda Muncha. Toto muzeum však sídlilo v jiné budově, ale byla přesunuta do novější, která více vyhovovala požadavkům, aby byla veškerá vystavovaná díla v naprostém bezpečí, a nedošlo k jejich krádeži či znehodnocení nepříznivými podmínkami.

19.9.2013

Booking.com