Vientiane

Vientiane (Laos)

Pokud zavítáte do Laosu, pravděpodobně první město, ve kterém se ocitnete, bude právě Vientiane. To bylo založeno již v kolem roku 1000 našeho letopočtu v údolí podél řeky Mekong. V současné době je Vientiane se svými necelými 750 000 obyvatel hlavním městem celého Laosu. Ačkoliv se tento počet obyvatel může zdát malý, ostatní turisticky vyhledávaná města v této lokalitě, Laung Prabang či Ayuthaya jsou na tom s počtem svých obyvatel ještě hůře.

Prosperita Vientiane rok od roku stoupá. Je to dáno hlavně jeho polohou v těsné blízkosti Thajských hranic. To umožňuje mnohem snadnější obchodování a navazování obchodních vztahů mezi místními podnikateli.

Co však cizince zaujme na první pohled je tamní počasí. Díky své poloze jsou na denním pořádku časté srážky a také vysoký vlhkost vzduchu. A to především v letních a podzimních měsících, které jsou bohaté nejenom na množství srážek, ale i na velmi vysoké teploty.

Pokud se již dočkáte dne bez deště, měli byste ho rozhodně využít pro prohlídku celého Vientiane. To je typické svojí jedinečnou architekturou, která zaujme na první pohled. Nejvýznačnější stavbou je určitě chrám Wat Si Saket. Ten je celý ohrazen velkou zdí s ochozy, na které se nachází více než 2 tisíce sošek Buddhy z různého materiálu. Každý z nich je také zobrazen v jiné pozici a velikosti. Další zajímavou stavbou je tzv. Patuxai, neboli oblouk vítězství. Ten vznikl poměrně pozdě, až v roce 1969. Ačkoliv vzdáleně připomíná ten pařížský, je zdoben typickými motivy, které jsou v Laosu na většině chrámů či památek. Oblouk je přístupný turistům a lze se dostat až na jeho vrchol.

17.9.2013

Booking.com