Luang Prabang

Luang Prabang (Laos)

Město Luang Prabang je podobně jako například Vientiane jedno z turisticky nejnavštěvovanějších měst v Laosu. Velký vliv na to má i stále se rozšiřující seznam světového dědictví UNESCO, kam byla část tohoto města, konkrétně jeho historické centrum také zapsáno. To samozřejmě zvýšilo zájem turistů navštívit právě Luang Prabang.

Město samotné leží v severní části Laosu, v provincii, která má naprosto shodný název, tedy Luang Prabang a počet jeho obyvatel byl při posledním sčítání cca. 26 000. Díky jeho poloze je velice snadno dosažitelné, jelikož leží pouze 3 kilometry od mezinárodního letiště. Vzhledem k jeho umístění v těsné blízkosti řeky Mekong a jejího soutoku s řekou Nam Khan, bylo město Luang Prabang orientováno především na zemědělství a chov zvířat. Tato tradice se dochovala nejenom zde, ale i ve většině měst v celém Laosu.

Co však láká turisty nejvíce, je královský palác Haw Kham. Ten byl postaven v roce 1904 a sloužil králi Sisavangu Vongovi a celé jeho rodině. V dnešní době již palác slouží hlavně jako muzeum, kde se můžete dozvědět množství zajímavých informací nejenom o městě Luang Prabang, ale i o celém Laosu. Tím nejunikátnějším exponátem je rozhodně padesátikilová socha Buddhy, která je vyrobena ze zlata, stříbra a bronzu. Podobnou se v minulosti mohl pyšnit i Peking. Kromě královského paláce stojí za návštěvu i několik chrámů, z nichž nejvýznamnějším je Wat That Luang, ve kterém momentálně přebývá nejvíce mnichů z celého Laosu.

Milovníky pěší túry zaujme možnost vystoupat na nepřehlédnutelný kopec Phu Si, ze kterého je nádherný výhled do okolí Luang Prabangu. Můžete z něho pozorovat jak samotné město a jeho architektonicky skvostné stavby, tak řeku Mekong která pomalu plyne napříč celým Laosem.

17.9.2013

Booking.com