Ayuthaya

Ayuthaya (Thajsko)

První zmínky o městě Ayuthaya pocházejí již z doby kolem roku 1350. Postupně se město rozrůstalo a vyvíjelo, až bylo vyhlášeno hlavním městem celého Thajska. V této době město vzkvétalo a mělo více než milion obyvatel  - tedy o něco více než nyní. Po 400 letech se však stal hlavním městem mnohem více prosperující Bangkok. Díky své zajímavé architektuře a velké oblibě mezi turisty má blízko k městu Luang Prabang, které se nachází v Laosu.

Celé Thajsko se vyznačuje svými skvostnými chrámy, a jinak tomu není ani v městě Ayuthaya. Ty nejzajímavější se nacházejí v samotném centru města, kam se dostanete buď hromadnou dopravou, či můžete využít služeb místních taxislužeb.  Tím nejvyhledávanějším chrámem je Wat Phra Sri Sanphet. Jedná se o ruinu staré královské kaple. Bohužel chrám samotný byl značně poničen, a tak si můžeme pouze představovat jeho majestátnost, kterou oplýval ve 14. století, kdy byl vybudován. O tom svědčí i dochované záznamy o zlaté soše Buddhy, kterou ve svých útrobách ukrýval. Ta vážila více než 250kg.

Kromě již zmiňovaných chrámů stojí v Thajském městě Ayuthaya za zmínku i takzvaný Ležící Buddha. Jedná se o sochu, která má na svou délku přes 42 metrů. Socha samotná je jednou z největších soch Buddhy v celém Thajsku a znázorňuje historickou situaci, kdy se samotný Buddha musel stonásobně zvětšit, aby porazil démona Rahu. Tato socha byla původně umístěna v chrámu Wat Lokaya Sutharam, ale ten byl po častých nájezdech na město Ayuthaya téměř celý zničen, a dochovala se tak pouze jeho část. Díky zbývajícím pilířům si však můžeme představit velikost a rozsáhlost celého tohoto chrámu, který byl dominantou města Ayuthaya.

17.9.2013

Booking.com