Šanghaj

Šanghaj (Čína)

Šanghaj se svými 23 miliony obyvateli patří mezi jedno z největších měst naší planety. Jak už lze odvodit z jeho názvu, nachází se v Číně, přesněji na jejím východním pobřeží. Od hlavního města Pekingu je vzdáleno cca. 1300km. Zajímavostí je, že mezi těmito čínskými městy byla vybudována železniční trať, a tamní rychlovlaky zvládnou překonat tuto vzdálenost za cca. 5 hodin jízdy. Stejně tak je s ostatními velkými městy propojen i Hong Kong.

Díky své poloze se Šanghaj stala nejenom největším čínským přístavem, ale v roce 2004 vystřídala na vedoucí pozici největších přístavů světa ten Rotterdamský. V současné době z tohoto přístavu dopraví do, nebo z Číny více jak 380 milionů tun zboží ročně. Není to však pouze přístav či rychlovlaky, v čem Šanghaj vyniká.

Vzhledem k absenci starých středověkých památek, které jsou rozesety po celé Číně, nás však Šanghaj zaujme mnohem modernějšími stavbami. Tou nejzajímavější je tzv. Perla Orientu, což je unikátní 468 metrů vysoká věž, která byla dokončena v roce 1995. Nabídne tak každému návštěvníkovi nádherný pohled na celou tuto metropoli z ptačí perspektivy. O rok později než Perla Orientu bylo dostavěno Šanghajské muzeum. Kromě bohaté sbírky, která obsahuje především dochované výrobky a materiály z období dynastie Šang až po dynastii Čching zaujme svou stavbou jako takovou. U ní byl unikátně zkombinován kruhový a čtvercový půdorys, díky čemuž působí velice zajímavým a originálním dojmem.

Milovníci motorismu jistě znají i automobilový okruh, který se nedaleko Šanghaje nachází. Jednou z nejdůležitějších událostí na něm konaných, je Velká cena Číny vozů Formule 1. Kromě motorismu lákala Šanghaj turisty i na světovou výstavu Expo, kterou hostila v roce 2010.

17.9.2013

Booking.com