Dillí

Dillí (Indie)

Kromě města Bombej patří k nejnavštěvovanějším indickým městům i Dillí. Jedná se o druhé největší indické město o rozloze 1 483 čtverečních kilometrů, tedy zhruba o polovinu méně, než má vietnamská Hanoj. Dillí má více než 14 milionů obyvatel, z nichž velké většina nejsou původní rodáci, ale hlavně lidí, kteří se z celé Indie přestěhovali do Dillí hlavně kvůli práci. Díky rozvoji obchodu a průmyslu jí je na rozdíl od jiných indických měst v Dillí dostatek, a je i relativně dobře placená.

Rozvoj průmyslu tohoto indického města má však negativní vliv na ovzduší. Tamní úřady se proti tomuto problému snaží bojovat například tím, že veškeré autobusy hromadné dopravy jezdí výhradně na CNG, aby k tomuto problému dále nepřispívaly.

Jednou z nejzajímavějších památek, kterou stojí za to navštívit, je Lál kila, tedy v překladu Červená pevnost. Ta je po dlouhá léta dominantou města, a jak napovídá samotný název, poznáte ji podle příznačné červené barvy. Poblíž této pevnosti se nachází i mešita ze 17. století s názvem Jami Masjid a zajímavá je především tím, že je nejenom nejstarší v celém Dillí, ale i v samotné Indii.

Kromě těchto pro Indii důležitých staveb stojí za návštěvu také Prezidentský palác nebo moderní chrám Lakshmi Narayan Mandir. Co vás však zaručeně uchvátí, jsou místní bazary, tedy velká tržiště s jakýmkoliv zbožím, jaké si jenom umíte představit. Většina cen není pevně stanovena, proto můžete zkusit velice oblíbené smlouvání, ve kterém jsou tamní prodejci naprostí mistři svého oboru. A i když budete odcházet s pocitem, jak levně jste nakoupili, věřte že navrch měl stále prodejce a  prodal vám výrobek za cenu, na které slušně vydělal.

17.9.2013

Booking.com