Piran

Piran (Chorvatsko)

Relativně dobře známé přímořské městečko Piran sice není tak vyhledávané jako Ptuj či Lublaň, ale pokud jste i vy milovníci cestování, rozhodně stojí za návštěvu. Piran leží ve Slovinsku přímo na jeho pobřeží. Svým způsobem výjimečností je, že má Piran poměrně velké náměstí. Pokud totiž navštívíte Slovinsko, a jakákoliv jiná přímořská letoviska, tak jejich náměstí jsou většinou malá, vklíněná do staré zástavby. To, že se Piran může pyšnit velkým náměstím, je z toho důvodu, že místo něho bylo v minulosti nádraží. To však bylo zrušeno, a místo něho vzniklo právě centrum města. Celému tomuto prostoru vévodí socha slavného houslisty Giuseppeho Tartiniho, který se právě v Piranu narodil.

Dominantou města Piran je nepřehlédnutelná katedrála Sv. Jiří, která se nachází na nedaleké vyvýšenině, a je z ní nádherný výhled nejenom na Piran, ale i na okolní přírodu, kterou má Slovinsko skutečně nádhernou. Jelikož město dlouho dobu bylo pod italskou nadvládou, je plné různých staveb, které připomínají právě italskou, nejčastěji benátskou architekturu. Ta je skutečně téměř na každém kroku. Samozřejmostí jsou velmi úzké uličky, které jsou pro přímořská letoviska typické a které turisté doslova milují. xxx

Názvy ulic jsou psány většinou dvojjazyčně, jelikož zde italská menšina stále ještě sídlí. Všudypřítomná je také vůně především smažených ryb, jelikož se jedná o místní pochoutku, kterou s oblibou připravuje většina restaurací, které v Piranu jsou. Díky mnoha rybářským lodím je jejich čerstvost zaručena. Funguje zde skutečně rychlý systém zásobování, a na vašem talíři se tak objeví ryba, která byla z moře vytažena skutečně před několika málo hodinami. Málokde se s takovou čerstvostí setkáte. Kam dále ve Slovinsko, zkuste třeba další atraktivní místa jako je Ptuj či Lublaň.

19.9.2013

Booking.com