Vilnius

Vilnius (Litva)

Severské země se stávají stále oblíbenější, a ty největší turistické destinace, jako je litevský Vilnius a Kaunas, či norské Oslo hlásí stále větší příliv turistů. My se zaměříme právě na stát Litva a jeho hlavní město Vilnius. To má v současné době více než 500 tisíc obyvatel, a první zajímavostí je jeho zajímavé národnostní složení. Litevci totiž tvoří pouze 58%, 18,70 jsou Poláci, 14% Rusové a zbytek si mezi sebe dělí Bělorusové a ostatní národnosti. Pokud budete chtít Vilnius navštívit i vy, tak by cílem vašeho cestování mělo být především Staré město, tedy v dnešní době již velmi malá čtvrť, kde najdete většinu historických památek a budov. Právě tato oblast je právem zapsána i na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Podnebí Vilniusu je přechodné, mezi kontinentálním a přímořským, kdy průměrná roční teplota činí pouhých 6,1 stupně celsia. Podobné hodnot má však celá Litva. Přesto však mívá velmi horká léta, kdy teplota přesahuje 30 °C.

Pokud se tedy Vilnius stane cílem vašeho cestování, rozhodně byste měli navštívit několik kostelů, které jsou pro město příznačné. Tím prvním je kostel sv. Anny a v jeho těsné blízkosti i kostel sv. Františka. Díky svému zdobení mají nejenom pro Vilnius, ale celou Litvu nevyčíslitelnou uměleckou hodnotu. Vynechat byste neměli ani kostel sv. Kateřiny, kterému dominují dvě vysoké věže, které sahají až do výšky čtyř pater. Podobný styl má i kostel sv. Petra a Pavla, pouze s tím rozdílem, že jeho výška je podstatně menší. Každý z těchto kostelů má nejenom svůj historický význam, ale pro věřící jsou tyto kostely velice důležité i v dnešní době, a vedou se v nich pravidelné bohoslužby.

19.9.2013

Booking.com