Wazirabad

Wazirabad (Pákistán)

Každý, kdo někdy navštíví Pákistán má, při svém putování na výběr z mnoha různých destinací, které určitě stojí za návštěvu. Cestování a kroky mnoha turistů vedou do různých destinací, a jednou z nich může být i město Wazirabad, které je mezi Pákistánci velmi oblíbené. Ačkoliv je známé především pro mnoho továren a výrobních hal, má rozhodně co nabídnout i lidem, kteří toužící poznat jeho historii. Ta se začala rýsovat okolo roku 1500. Nynější, tedy moderní Wazirabad však vypadá zcela jinak.

Původní podobu města připomíná pouze jeho historické centrum, ale také jeho samotné okolí, kde je k vidění celá řada původních staveb. Samozřejmě že nejenom Pakistán jako takový, ale i Wazirabad je z větší části složený z věřících lidí, tedy muslimů. Podobně jsou na tom i jiné země a města, jako například marocký Rabat. Pojďme se ale vrátit k samotným památkám. Právě vzhledem k počtu muslimů jsou k vidění dochovaná torza mnoha mešit.

Některé z nich se ale dochovali v poměrně dobrém stavu a ještě nyní slouží k motlitbám, jiné však jsou pouze jejich zbytky. Jednou z těch historických, které Wazirabad nabízí je třeba mešita Punjab, která má zajímavý čtvercový půdorys. Podobně na tom je i částečně dochovaná mešita Furukotha. Bohužel podobně zchátralými stavbami trpí téměř celý Pákistán, jelikož ačkoliv se rozvíjí, na opravy zkrátka peníze nejsou.

Přímo ve městě však najdeme i poměrně nové stavby, jako je třeba mešita Molana Zafar, která je typická nejenom pro svou bílou barvu, ale i pro dvě vysoké věže, ze kterých jsou věřící svoláváni k pravidelným motlitbám. Kdo někdy navštívil Egypt, tedy konkrétně město Káhira aby nasál zajímavou atmosféru, ten bude nadšený i zde. Určitě je dobrou volbou návštěva tržiště, kde místní lidé obchodují doslova se vším. Tím je vyhlášený nejenom samotný Wazinrabad a Pákistán jako takový, ale doslova všechna muslimská města.

15.1.2014

Booking.com