Láhaur

Láhaur (Pákistán)

Pokud bychom dělali seznam těch největších měst na světě, potom by se právě Láhaur umístilo na 27. místě. Aktuálně zde žije téměř šest milionů obyvatel, a tak se dá považovat za jedno z velkoměst, které Pákistán má. Až za ním je další větší pákistánské město, a to město Wazirabad. Díky mezinárodnímu letišti je doprava do města snadné, a tak každý může přijet obdivovat místní památky.

Tou nejslavnější památkou, tedy konkrétně místem, které Láhaur nabízí, je nádherná zahrada s názvem Šálimár. Nejsou zde však pouze nádherné rostliny, stromy nebo keře, ale také celá řada historických staveb. Právě díky nim bylo celé toto místo uvedeno na seznam UNESCO, a to již v roce 1981. Od té doby se Lahore stalo mnohem více navštěvovaným městem, a samozřejmě místní turisté prozkoumávali i řadu dalších míst, které samotný Pákistán nabízí. Pokud jste milovníci cestování, určitě si poznačte i tento cíl cesty, jelikož je o co stát.

Kromě historických staveb se v těchto zahradách nachází i více než 400 nádherných kaskádových fontán. Dále Láhaur nabídne i řadu paláců. Jedním z nich je významný Císařský palác, který byl po dlouhá staletí domovem všech vládců. Kromě paláců je ve městě i několik mešit. Ty sice nejsou tak významné jako většina těch, které má například egyptská Káhira, ale za návštěvu rozhodně stojí. Tou nejzajímavější je mešita s názvem Bádšáhí. Ta překvapí především svým obrovským nádvořím, které pojme několik tisíc věřících, kteří přijdou ke společné motlitbě. Dalším zajímavou památkou je také místní mauzoleum, ve kterém leží Qutb-ud-din Aibak.

Láhaur není však pouze historickým městem, a milovníkům moderního umění nabídne i řadu zcela nových staveb. I na těch je vidět, jak se Pákistán velmi rychle rozvíjí a že jeho ekonomika je velmi slušně nastartovaná, což vede k celkovému rozvoji celé země.

12.12.2014

Booking.com