Islámábád

Islámábád (Pákistán)

Na mapě je vlastně teprve tři generace, ale reprezentuje oblast, která je velmi hustě zalidněná a osídlená byla už před desítkami tisíciletí. Drahé na život, ale pestré na barvy a zážitky, takové je město Islámábád, centrum moderního Pákistánu a symbolický partner turecké Ankary. Vznikl v roce 1960 a převzal roli hlavního města od přístavního Karáčí. Město islámu, tak zní doslovný překlad názvu čtvrtého největšího sídla Pákistánu (včetně aglomerace) a je pravda, že řecký architekt Constantinos Apostolou Doxiadis odvedl dobrou práci, že?

Řada zelených parků a klidných míst, dálnice Srinagar, která spojuje Islámábád s dalšími centry země, jako je například Láhaur nebo Wazirabad, ale také přes dva tisíce CCTV kamer, dbajících na bezpečí obyvatel. Jaké zajímavé památky na nás čekají právě zde, ve městě, které zabírá zhruba 220 čtverečních kilometrů?

Je to třeba Pharwala Fort nad řekou Swaan z patnáctého století, ale také jeskyně Shah Allah Dita, stojící na někdejší svaté buddhistické půdě. Mrakodrapy, krásná příroda, ale také sakrální stavby, jako je například Faisalova mešita, která byla v roce 1986, kdy byla dokončena, největší islámskou svatyní světa, dnes je však číslem pět. Inspirována beduíny, díky osmadvacetimilionovému daru v dolarech od saúdského krále Faisala je jasné, proč dostala podobné jméno – pro představu, najednou se sem vejde na deset tisíc věřících. Na začátku soutěžilo 43 návrhů ze sedmnácti zemí, zvítězila myšlenka tureckého architekta Vedata Dalokaye.

Možná se někdy říká, že cestovat po Pákistánu není zcela bezpečné, ale Islámábád je nejbezpečnějším městem širokého regionu. Najdete tu zelený park Daman-e-Koh na vrcholku Margalla Hills a na návštěvu čeká také Pakistan Monument, národní symbol země, který se stavěl mezi léty 2004 a 2007 pod patronátem ministerstva kultury.

16.7.2022