Monemvasia

Monemvasia (Řecko)

Když jezdíme na dovolenou do Řecka, máme v zásadě dvě možnosti: navštívit pevninskou část této nádherné země, nebo některý z tisíců ostrovů, jež ji obklopují. Ať už zvolíte tu či onu variantu, můžete se spolehnout na to, že zažijete neopakovatelnou dovolenou, na kterou budete ještě léta vzpomínat. Pokud vám tedy nesplyne s dalšími a dalšími návštěvami Řecka, neboť kdo zde byl jednou, ten bude zcela jistě chtít přijet znovu. A znovu.

Pojďme se společně udělat výlet do jednoho z nádherných měst, bezmála dvaadvacetitisícové Monemvasie. Jde o samostatný ostrov vzdálený jen pár metrů od Peloponésu, v podstatě se jedná o pevnost tyčící se až sto metrů nad hladinu okolních vln Egejského moře. Ale ostrovem nebyla Monemvasia vždy – od pevniny se oddělila po zemětřesení v roce 375 našeho letopočtu.

Hlavním důvodem, proč Monemvasii navštívit, je její středověká minulost a unikátní památky, které se z těchto dob zachovaly – zejména jde o opevněné hradby a byzantské kostely. A třebaže se tedy nejedná o připomínky starověkých dob, které jsou zachované třeba v Athénách, rozhodně se s nimi co do významu mohou srovnávat.

Monemvasia je lákavým cílem pro turisty díky své klasické atmosféře, typické pro Řecko. Slunce doslova žhne od rána do večera a na obloze není ani mráček, zkrátka počasí jako stvořené pro odpočinek na pláži, opalování a plavání v moři. Zato večery patří společenským povinnostem, promenádám a večeřím na pobřeží. Ochutnat tradiční řeckou gastronomii je vskutku zážitkem. A přidáme-li k tomu typické úzké uličky, bíle malované fasády tradičních domků a specifickou, starobylou architekturu zdobenou květinami, získáme prototyp naprosto dokonalých prázdnin.

Z Monemvasie si můžete udělat výlety i do okolních obcí – za vidění stojí třeba nedaleké Nafplio, nejdůležitější východopeloponéský přístav a někdejší hlavní město Řecka.

10.11.2016

Booking.com