Textilní nebo skořepinový kufr, jaký zvolit materiál a na co se zaměřit?

Textilní nebo skořepinový kufr, jaký zvolit materiál a na co se zaměřit?

Váš kufr musí být lehký, pevný, s dlouhou životností a rozumnou cenu. Jde o investici na delší dobu, proto je nutné zvážit hned více hledisek. Jak vybrat ten správný cestovní kufr?

Rozměry zavazadla se odvíjejí od délky cesty a množství účastníků. Na víkendový pobyt vám stačí cestovní zavazadlo, které si můžete vzít i na palubu letadla a nemusíte jej ani odbavovat. Palubní zavazadlo ve většině případů může mít maximální výšku 55 cm, šířku 40 cm a váha by neměla přesáhnout 10 kg. Do výšky je třeba započítat i kolečka. U některých leteckých společností jsou v rozměrech drobné odchylky, proto se raději podívejte na webové stránky dané společnosti.

Cestovní kufry a jejich materiál

Rozměry velkých zavazadel se dost různí. Omezení najdete zejména u povolené přepravní váhy, která je většinou 23 kg, u nízkonákladových společností i 15 kg a za každé kilo navíc si připlatíte. Pak je třeba zvolit textilní, nebo skořepinový kufr. Levnější variantu nabízejí textilní modely, odolnější jsou pak skořepinové kufry. Jsou z plastu nebo hliníku, velmi lehké, odolné a nepromokavé. Plastové a hliníkové kufry více chrání křehký obsah. Ale i textilní kufr má své výhody. Často u něj lze například pomocí zipu, takzvaným expandérem, zvětšit velikost.

Zaměřeno na kolečka a výbavu

Ideální variantu představují 4 otočná kolečka, z důvodu snadné a pohodlné manipulace. Na výsuvnou trolej lze umístit i příruční zavazadlo. Kufr by měl obsahovat oddělené kapsy, řemínky, případně ramínko na šaty nebo třeba vak na obuv. Výhodou je boční kapsa. Zámek by měl nést označení TSA a ve znaku mít červený diamant. Většina zavazadel během letištních kontrol prochází rentgenem. Pokud je kontroloři podrobují prohlídce, otevírají je ručně. Pak může dojít k poškození zámku a samotného zavazadla. TSA zámek lze otevřít univerzálním klíčem a zůstane tak nepoškozený.

24.3.2019