Letní dovolená v českém prostředí nabídne romantiku i klid

Dovolená v Čechách

Pokud milujete přírodu a máte pocit, že jste naši zemi ještě dostatečně neprocestovali, bylo by záhodno tento nedostatek napravit. A ideálně už během letošního léta! Na lenošení opravdu není čas, turistika procvičí plíce a zapojí všechny svaly, dodá vám spoustu energie a chuti do života. Jak by řekl klasik, ztratit můžete snad jedině kalorie! Pokochat se svahy plnými zeleně, vychutnat si výborné víno a říct si jen tak pro sebe, že i v českých zemích je báječně. Domácí dovolená má něco do sebe, tak tentokrát zkuste dát vale exotice a mít radost z toho, že poznáváte rodný kraj! Dejme si proto několik zajímavých tipů.

Na Pálavě si užijete tekutou révu

Kdo je zamilovaný do Moravy, snad ani nebude přemýšlet o ničem jiném. Ubytování Pálava nabídne zážitek v podobě přírodní scenérie, která vás potěší Mikulovem, Děvínem i Svatým kopečkem, a to nesmíme zapomenout ještě na přírodní památku Kočičí skálu. Setkávají se tu čáp, orel a včelojed, takže o skutečné krále ptactva nebudete mít nouzi. Na Pálavě se odehrával Kopčemův příběh, ale žili zde i keltští osadníci. A jak praví dávná pověst, přišedší Římané začali pěstovat tekuté zlato, vinnou révu, které se tu daří už po dlouhá staletí. Při několikahodinové procházce zdejší přírodou zapomenete na všední starosti a budete se cítit doslova jako znovuzrození. Je tu opravdové teplo, čemuž odpovídá i místní květena. Možná se vaše myšlenky budou ubírat až směrem do Středomoří.

Chráněnou krajinnou oblastí je Pálava od roku 1976, na více než osmi tisících hektarech se můžete pokochat Dolními Věstonicemi s jejich archeologickou expozicí, ale také romantickou zříceninou se středověkým nádechem – Kozí Hrádek v Mikulově je jen prvním zástupcem dlouhé řady, která ještě pokračuje například Sirotčím hrádkem na Stolové hoře. Teplomilné živočišné i rostlinné druhy vytvářejí atmosféru jako u jižních moří. Jak vidno, ani nemusíte letos do Itálie nebo Španělska, že?

Skalní romantika na severním cípu země

Jde o jedno z nejseverněji položených míst v naší republice a je pravda, že turisté jsou do něj po uši zamilovaní. Ubytování České Švýcarsko vás vezme na báječnou procházku podél skal. Národní park se rozprostírá na takřka osmdesáti kilometrech čtverečních, budete to z něj mít do Německa na výlet opravdu jen malý kousek a poznat můžete například i historický Děčín. Pokud vám něco říká Pravčická brána, možná už tušíte, co přesně očekávat. Čáp a sokol, to jsou hlavní zvířata, která můžete při svých procházkách potkat. Romantikou atmosféru podtrhnou i skalní hrádky poblíž Jetřichovic, jako například Falkenštejn. Tok Labe, ale i pískovcové věže nebo kaňony, pokocháte se pohledem na vše, co příroda vytvořila – a často jí to trvalo pořádně dlouho!

Bukové a smrkové lesy, pestrá směsice lišejníků, ale také Dolský mlýn na řece Kamenici nebo Mariina vyhlídka s nadmořskou výškou 428 metrů, která je nedaleko Jetřichovic. Opravdu, skalní kráse Českého Švýcarska nepůjde odolat, líbí se tu trempům i turistům z měst, kteří odpočívají uprostřed krásné přírody.

Nezapomeňte se podívat do Děčína

Takřka padesátitisícové město, které najdeme na soutoku Labe s Ploučnicí, je významnou křižovatkou různých cest. Děčín, dříve uváděný také jako Tetschen, vám ukáže historické Masarykovo náměstí, ale také České středohoří, Jílovský potok a Děčínské stěny, skály, ze kterých je skvělý pohled. V Děčíně je i velmi atraktivní ZOO, ovšem v Ústí nad Labem nebo Chomutově si na své, pokud jste milovníky koček, přijdete určitě také. Potěší i několik sakrálních památek, stejně jako renesanční kamenný most přes Ploučnici. Na návštěvu se těší i děčínský pivovar, stejně jako zámek v Bynově.

Do třetice se podívejme také na jih Čech

Krásy jihočeského regionu snad ani nemusíme dlouze popisovat, každý o nich totiž slyšel a jednoduše hovoří samy za sebe. Ubytování Třeboň vás přesvědčí, pokud jste dosud váhali, jestli se máte do tohoto regionu opravdu vydat. Krásný zámek, ale také jedny z největších českých rybníků, taková je Třeboň na první pohled. Když se zadíváte blíže, zjistíte, že tudy opravdu kráčela historie. Novogotická Schwarzenberská hrobka je toho důkazem a podívat se můžete i do Bertiných lázní, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti historického srdce Třeboně. Osmitisícové město láká k rekreacím, pamatuje už Vítkovce a Rožmberky, po nichž nese jméno největší z českých rybníků. Při procházce zdejší historií si budete moci připomenout i dům Štěpánka Netolického v renesančním duchu na centrálním rynku.

S Hauzi se můžete ubytovat na jihu Čech a poznat místní region hodně zblízka. Nabízí se Tábor nebo České Budějovice, ale i Jindřichův Hradec a Český Krumlov. Co město, to historický pojem, za kterým jezdí turisté z celého světa. Navštívit můžete i další historií prodchnutá místa, jako například Novou Bystřici nebo Dačice.

26.5.2022