Rabat

Rabat (Maroko)

Město Rabat leží na pobřeží státu Maroko, v jeho severozápadní části. Podobně jako Meknes či Káhira je vyhledáváno turisty především pro svůj historický význam hlavně pro celé Maroko. Jeho poloha na březích Atlantského oceánu samozřejmě předurčovala k tomu, aby se Rabat stal rozsáhlým přístavem a centrem obchodu Afriky s ostatními kontinenty. To se také stalo a díky tomu se mohlo město rychle rozvíjet. Pokud vás při cestování do Rabatu neodradí místní podnebí, můžete se těšit na nádherné město plné zajímavých staveb. Právě podnebí je největším problémem, se kterým se turisté potýkají. Je možné zvolit buď velmi horké léto, či chladnější zimu, která se však vyznačuje množstvím srážek. Ani jedno roční období tak není pro cestování ideální.

Při svém putování městem Rabat by vaše kroky měli směřovat do Mauzolea Mohammeda V., kterému dominují nádherně zdobené klenby a množství pilířů volně postavených před ním. To denně přiláká stovky turistů nejenom z Maroka, ale ze všech koutů světa. Chcete-li znát Maroko i z historického pohledu, rozhodně byste neměli vynechat Archeologické muzeum v Rabatu, která vám díky své rozsáhlé expozici tento pohled umožní. Samostatná část expozice je zaměřena přímo na město Rabat a od jeho vzniku, až do dnešní doby.

Naprostým unikátem je však Hassanova věž, která se poblíž Rabatu tyčí. Dosahuje výšky 44 metrů, ačkoliv dle původních plánů měla dosahovat výšky až dvojnásobné. Má čtvercový půdorys a uvnitř ní naleznete minaret. Ta měla podobně jako hradby, kterými je celé město obehnáno sloužit na obranu celého Rabatu. Většina těchto hradeb se dochovala a nyní čelí pouze nájezdům dychtivých turistů.

19.9.2013

Booking.com