Fès

Fès (Maroko)

Pamatujete si ještě ze školních lavic jména hlavního města Maroka? Ruku na srdce, pokud jste do této oblasti nezavítali na dovolenou, nebo se zde neocitli z nějakého jiného důvodu, patrně vás paměť již zradila. Nebudeme tedy napínat a prozradíme, že hlavním městem Maroka je Rabat. Největší a patrně mnohem známější město je potom Casablanca, a na třetím místě se umístil Fes.

Sídlo s bezmála milionem obyvatel se stane na chvíli naším hlavním cílem, neboť se jedná o jeden z tradičních turistických cílů této nesmírně zajímavé africké země. V historii však plnil Fes ještě daleko důležitější roli než dnes, náležel totiž mezi čtyři královská města (spolu se zmíněným Rabatem, Marrakéší a Meknes).

Pokud se vám někdy poštěstí Maroko navštívit, pak by byla hrubá chyba vyhnout se Fesu. Litovat by mohli zvláště milovníci historických památek, neboť historie tohoto města se táhne až do osmého století. Tehdy byl založen pouze jako nevýznamná vesnice, brzy se však dočkalo významného rozkvětu a začalo prosperovat. Například již v roce 810 zde vyrostla mešita, která je dodnes jednou z největších i nejstarších v Africe.

Vyjmenovat zde vše, co stojí za to ve Fesu navštívit, je takřka nemožné. Pokud si do tohoto města plánujete udělat výlet, tak si vyhraďte přinejmenším celý den. Navštívit zde můžete paláce, muzea, mešity, židovskou čtvrť, tradiční trhy a tisíce dalších pamětihodností. Anebo můžete jen tak bloumat uličkami a nasávat zdejší neopakovatelnou atmosféru, kterou v Čechách rozhodně nezažijete. Fes je městem protikladů – na jedné straně luxusní bulváry, pětihvězdičkové hotely a pozlátko určené pro turisty, na druhé do očí bijící bída, špína a chudoba - odvrácená strana místního života, kterou se vládě nedaří zakrýt.

1.3.2017

Booking.com