Tanger

Tanger (Maroko)

Maroko sice většinou nefiguruje v nabídkách cestovních kanceláří na místech vyhrazených pro nejatraktivnější destinace, neexistuje však žádný důvod, proč tuto nesmírně zajímavou severoafrickou zemi opomíjet. A pokud vás odrazuje, že je Maroko příliš daleko, pak zamiřte do Tangeru – města, které od Španělské pevniny odděluje pouze úzký pruh Gibraltarského průlivu. A navíc z určitého pohledu může nabídnout daleko více, než tradiční turistické cíle jako Marrakesh nebo Rabat.

Dva tisíce let před naším letopočtem představoval Tanger fénické sídlo, o jehož založení kolují legendy plné mytologických postav a hrdinů. Archeologické nálezy dokazují, že kolem pátého století před Kristem se z nejprve nepříliš významného Tangeru postupně stalo město, zdárně prosperující až do doby římské nadvlády a vandalských nájezdů. Na počátku osmého století, když v českých zemích vládla dynastie Mojmírovců, se Tanger dostal pod jho Byzantské říše a následně logicky pod vliv Arabů, kde zůstal de facto dodnes. V průběhu historie vždy plnil, ať už méně či více, významnou roli z hlediska světových dějinných událostí.

Například na přelomu 19. a 20. století fungoval díky své geografické blízkosti Evropě jako diplomatické centrum. V padesátých letech dvacátého století se město stalo oblíbeným útočištěm tzv. beatníků, americké generace alternativních básníků. V tehdejší době také platil za centrum homosexuálních párů. Netřeba dodávat, že tyto a mnohé jiné události a fenomény vytvořily z Tangeru unikátní směsici kulturních a náboženských vlivů, které dodnes zanechávají svou stopu a rozhodně byste si už jen proto neměli návštěvu tohoto města nechat ujít. Ještě dnes můžete navíc navštívit množství památek z dávné minulosti, které zde zanechali původní obyvatelé.

5.10.2016

Booking.com