Cancale

Cancale (Francie)

Francouzská Bretaň představuje svým způsobem naprosto specifický region. Plná menhirů (jistě jste i vy již slyšeli například o Carnacu), tajuplných posvátných míst dávných Keltů, kteří zdejší oblasti obývali před tisícovkami let a omývaná divokými vodami Atlantického oceánu, nabízí spoustu dobrodružství a je vhodná stejně tak pro osamělé poutníky jako pro rodiny s dětmi, které touží po ideální dovolené. Koupání v moři je zde sice určeno jen skutečným otužilcům a na pláži si kvůli silnému větru také moc neodpočinete, zato můžete prožít opravdu příjemné a netradiční prázdniny plné zajímavých zážitků a nových poznatků o místní historii a přírodě. Takže hurá do Bretaně!

Jedním z městeček, které je možné v Bretani navštívit, je pětitisícový Cancale. Leží jen kousek od známějšího přístavu St. Malo, které proslulo jako rodiště známým francouzských mořeplavců. Zdejší rodák Jacques Cartier například pro Francii v roce 1534 objevil a prozkoumal Kanadu. Vraťme se však do našeho výchozího bodu, kterým se stal Cancale. Přístavní městečko v zálivu mezi Bretaní a Normandií žije mořem. Odnepaměti je známé jako přístav, ale co ho proslavilo ze všeho nejvíc, to jsou místní ústřice. Oblíbil si je dokonce již francouzský král Slunce, tedy Ludvík XIV. na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století si nechával přímo z Cancale dovážet plody moře až do svého královského sídla ve Versailles.

Chov ústřic paří dodnes mezi hlavní položky místního hospodářství. Sádky s rozlohou více než sedm kilometrů čtverečních zásobují restaurace a obchody z širokého okolí a ročně vyprodukují neuvěřitelných pětadvacet tisíc tun (!) těchto mořských mlžů, které následně skončí v žaludcích labužníků. Na ústřice se sem sjíždějí Francouzi z celé země, ale především turisté.

11.8.2016

Booking.com