Rennes

Rennes (Francie)

Desáté největší město Francie, však pýcha někdejší keltské enklávy v Armorice (dnes Bretani) a dnes univerzitní centrum. Díky rychlým vlakům pojedete do Paříže jen pouhé dvě hodiny, MHD je tu takřka precizní. Jen dvě stě tisíc obyvatel dává Rennes punc klasického menšího města, které ale oplývá relativně vysokou hustotou zalidnění (asi čtyři tisíce obyvatel na čtvereční kilometr). Takže, co zde můžeme obdivovat?

V posledních letech třeba originální nářečí, bretonština tu opravdu kvete a totéž platí i o původní galské kultuře. Požár z roku 1720 je dávno zapomenut, ostatně celé osmnácté století se pak ve městě prostavělo, takže dnešní budovy vesměs pochází právě z této éry, která byla nakonec v historii Francie hodně prestižní.

 TIP  Další články o zajímavých místech Francie si můžete přečíst na webu Desperado.cz - Francie.

Rennes je proslulé svým klidem, v sobotu se tu vždy na centrálním rynku konají trhy a atmosféra místních hostinců dá vzpomenout právě na starou bourbonskou éru. Perlou města je třeba botanická zahrada, která se jmenuje přímo poeticky – Jardin du Thabor. Najdeme tu mimo jiné více než sedmnáct stovek druhů růží. Několikahodinová procházka uprostřed zeleně jistě zaujme všechny nadšence, kterým se už omrzela kdejaká ZOO, ale chtějí si užít přírodu v okolí měst, jež poctí svou návštěvou.

Pokud jde o zajímavosti architektonického rázu, tak Palác Bretaňského parlamentu je jasným číslem jedna. Prohlídka je možná celoročně, podobně jako na centrálním náměstí – Place des Lices. Někdejší medievální kolbiště nabídne, jak jsme si již řekli, druhé největší farmářské trhy Francie. Gotický styl reprezentuje třeba kaple Saint-Yves, kulturním centrem Bretaně číslo jedna je pak Les Champes Libres – vědecké centrum, bretaňské muzeum a knihovna v jednom balení. Byla by škoda vynechat i další skvosty Francie, jako je Nantes, Quimper nebo St. Malo.

15.11.2019

Booking.com