Toulouse

Toulouse (Francie)

Milionové město, které se nese v duchu historické Okcitánie, v němž sídlí Airbus a proslulá univerzita, založená už na prahu třináctého století. Nejfrekventovanější letecká linka ve Francii, založení keltskými Volky a zvelebení Římany, proslulost získaná za časů Vizigótů. Zastávka na svatojakubské cestě, unikátní architektura, díky které vznikla přezdívka La Ville Rose, tedy Růžové město. Uhodnete, které sídlo jsme si tentokrát vzali na paškál?

Mluvíme o Toulouse, francouzské čtyřce po Marseille, Paříži a Lyonu. Ve městě jezdí metro, k dispozici je od roku 2007 i trasa B. Velkou pamětihodností je například umělý Canal du Midi, jenž efektivně propojuje Garronu, řeku o jejíž povodí se dělí Francie a Španělsko, se středomořským pobřežím. 240 kilometrů dlouhý průplav byl zapsán i na prestižní seznamy UNESCO. Postaven byl přitom už v sedmnáctém století a je vrcholným dílem časů Ludvíka XIV.

Velkou památkou Toulouse je také Capitole, respektive Kapitol, stavba, která slouží jako radnice, opera, ale také archiv města. Pokud jde o sakrální památky, pětilodní bazilika svatého Saturnina z Toulouse neboli Basilique Saint-Sernin, která vyrostla na přelomu jedenáctého a dvanáctého století, je bezesporu tím nejlepším možným reprezentantem. Jednadvacet metrů vysoká románská bazilika je také na seznamu UNESCO.

V Toulouse najdete i dům, kde žil Antoine de Saint-Exupéry a navštívit můžete i stadion místního fotbalového týmu, nazývaný Stadium Municipal, projektovaný v případě vyprodané kapacity až pro pětatřicet tisíc přihlížejících. Nezapomeňte ani na městské zahrady Jardin des Plantes nebo Jardin Royal. V architektuře se růžovým cihlám prostě nevyhnete, ale komu by to nakonec vadilo? Cestovatelé pak jistě vědí, že neméně zajímavým místem je také Nice nebo Bordeaux.

9.6.2022