Kairouan

Kairouan (Tunisko)

Další z tuniských měst, které si dnes představíme, bude vnitrozemský Kairouan. Lingvisticky vzdělaní čtenáři možná dokážou v názvu města odhalit jeho etymologické kořeny, které vycházejí z proslulého slova karavan, respektive karavanseraj – tedy místo určené pro odpočinek karavan. I to nám může napovědět, že Kairouan leží uprostřed pouště. I přesto přitahuje miliony zvědavých turistů ročně a my si vzápětí vysvětlíme, proč.

Kairouan je čtvrtým největším tuniským městem, obývá ho bezmála sto dvacet tisíc obyvatel. Leží cca 50 kilometrů severně od města Sousse, hlavního města zdejšího guvernorátu. Nachází se zde jedna z vůbec nejvýznamnějších islámských poutních míst, Velká Kairouanská mešita. Říká se, že sedmkrát vykonat pouť do tohoto místa se vyrovná pouti do Mekky. A ačkoliv byl Kairouan založen „až“ kolem roku 670 našeho letopočtu, tedy již staletí poté, co se v okolních oblastech rozvíjela vyspělá civilizace, jeho historické centrum je natolik unikátní, že bylo v roce 1988 zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Dovolené do Tuniska jsou většinou pořádány z důvodu blízkosti moře a nádherného koupání, ale pro samotnou lásku k moři bychom neměli zapomenout na vnitrozemské pamětihodnosti. I na pobřeží je samozřejmě k nalezení mnoho zajímavých sídel, například proslulý Monastir, ale stopy historie nás vábí směrem do pouště dodnes.

Důvod, proč byl Kairouan založen tak daleko od pobřeží, musíme samozřejmě hledat v historii – bylo totiž nutné, aby dokázalo odolat nájezdům Berberů. Bohužel, nebylo to nic platné a koncem osmého století byl Kairouan dobyt. Jeho sláva sice postupně upadala, ale přesto byla například v 9. století založena univerzita, kde se scházeli tehdejší arabští znalci koránu a celé řady rychle se rozvíjejících věd.

7.11.2016

Booking.com