Harran

Harran (Turecko)

Ačkoliv je Harran označován za město, možná by nebylo od věci tuto informaci blíže specifikovat. Sice existuje město zvané Harran, ale to rozhodně není důvodem návštěv mnoha turistů, kteří si vyberou právě Turecko jako svou cílovou destinaci. Pokud i vy vybíráte dovolenou, a zaujala vás právě dovolené v Turecku, s možností výletu právě do města Harran, rozhodně byste neměli váhat. Jedné se totiž o místo, kde se nacházejí naprosto unikátní stavby, které mají tvary včelích úlů.

Tyto stavby jsou původními obydlími, ve kterých zde žili lidé, a to již v období před více než šesti tisíci lety. Pokud vás někdy zaujala jiná města, která Turecko na svém území má, jako například Ayvalik, potom si buďte jisti, že tyto domy jsou mnohem starší. Zajímavá je určitě i použitá technologie stavby. Tedy abychom byly přesní, jsou pouze uplácané z hlíny, a přesto jsou schopny vydržet nápor okolního prostředí. I to je jeden z důvodů, proč je právě lokalita Harran tak oblíbená a vyhledávaná.

Tyto unikátní stavby však rozhodně nejsou to jediné, co Harran nabízí. Další velmi významnou historickou památkou je také univerzita, tedy konkrétně její trosky. Sama o sobě byla dle dochovaných záznamů velmi prestižní a rozhodně na ní bylo pyšné téměř celé Turecko. Pokud si budete chtít její trosky prohlédnout, Potom se jedná pouze o dva pravděpodobně nosné sloupy, a čelní obloukovou bránu, která dle archeologických nálezů pravděpodobně sloužila ke vstupu. Nedaleko také najdete i místní pevnost, která sloužila k obraně tohoto místa.

Pokud tedy Harran navštívíte, můžete si být stoprocentně jisti, že vás skutečně uchvátí. Samozřejmě pokud máte raději zachovalejší památky, je dobrou volbou například Selčuk. Pokud však chcete poznat Turecko a jeho historie a kulturu, je Harran určitě správnou volbou, které nebudete litovat.

5.4.2014

Booking.com