Dogubeyazit

Dogubeyazit (Turecko)

Sedmdesátisícové město Dogubeyazit se nachází na samém východu dnešního Turecka, nedaleko hranic s Íránem (ano, správně, najdete zde i početnou menšinu Kurdů), zhruba patnáct kilometrů se pak rozprostírá biblická hora Ararat. Bohatá historie města se započala už před takřka třemi tisíciletími, kdy bylo pevnou součástí království nazývaného Urartu, patřila ale i pod správu Peršanů, Římanů, Arabů a Byzantinců. Důležitá křižovatka dopravních cest ještě více nabyla na významu ve dvacátých letech minulého století, když se zde ve velkém začala těžit síra. Během první světové války bylo ale město zpustošeno, v roce 1930 pak vyhnala místní Kurdy turecká armáda. Od té doby se také jmenuje Dogubeyazit, výraz „dogu“ znamená cosi jako „východní“.

Co zde můžeme vidět zajímavého? Pro zájemce o přírodní krásy je tu skutečný unikát, ledová jeskyně poblíž Malého Araratu (který se pne do výše 3925 metrů nad mořem) a samozřejmě i možnost pořádného výšlapu na jeho více než pětitisícového kolegu. Asi šedesát kilometrů od města je pak lávové jezero Balık Gölü.

Architektura? Ano, tu tady, stejně jako ve většině Turecka, najdete v míře větší než malé samozřejmě také. Zhruba pět kilometrů jižně od města najdete největší lákadlo široko daleko, Palác paši Išaka, jenž patří ke skutečným skvostům osmanské architektury a objevil se dokonce nedávno i na jedné z tureckých bankovek (konkrétně 100 nových lir) – dominantou celého rozsáhlého komplexu je zdejší mešita, ale najdete tu toho mnohem více. V oblasti je dokonce, podle pověsti, i bájná Noemova archa, tedy alespoň to, co z ní ještě zbylo. Navštívit můžete i hrob Achmeda Xaniho, slavného kurdského básníka a filozofa. Dnes si uživatelé mohou vybrat z řady online kasin, jejichž počet roste doslova každým dnem. Existují aplikace pro všechny chutě a peněženky, s různými tématy a výherními možnostmi, výplatními procenty a bonusovými hrami, věrnostními programy a bonusy bez vkladu. Vzhledem k rozvoji online kasin v posledních letech lze jen spekulovat, co bude dál, protože možnosti jsou naprosto neomezené. A bonusy v kasinu Vulkanbet udělají vaši hru ještě atraktivnější.

A kam se vydat dál? Zkuste třeba město Trabzon, které se nachází na severovýchodě Turecka, nebo Van na východě země.

19.10.2016

Booking.com