Sanliurfa

Sanliurfa (Turecko)

Zatímco v minulosti se jednalo o doslova průměrné město, nyní je Sanliurfa považována za jedno z nejvýznamnějších měst, které Turecko má. Aktuálně zde žije přes půl milionu obyvatel. Je tak hlavním městem nikoliv celé země, ale okolního regionu. Samozřejmě co do počtu obyvatel a velikosti má stále ještě daleko na Istanbul, ale i tak je oblíbeným místem, kam každoročně přijíždí tisíce především muslimských turistů.

Pokud i vy do města Sanliurfa zavítáte, určitě si nenechte ujít doslova dominantu celého města, kterou je místní mešita, které je velmi příhodně umístěna, a to přímo uprostřed zeleného parku. Tak jako pro mnoho jiných mešit, které má Turecko na svém území, i pro tuto je typický kopulovitý tvar, a celkem dvě vysoké věže, tyčící se k nebi. Nedaleko mešity, v samotném parku je také malé jezero, ve kterém je zajímavá fontána s názvem Ayn Zelîha-Gölu.

Co však v minulosti bývalo dominantou města Sanliurfa, to byl hrad nesoucí název Urfa. Z toho aktuálně zbyly pouze ruiny, a jediné, co připomíná jeho velkolepost ,jsou dvě vysoké a úzké věže, které se nad troskami tyčí. O jeho stáří svědčí dochované záznamy, které vypovídají o tom, že byl postaven kolem roku 800 před naším letopočtem. V podobném období byla postavena také obranná zeď kolem města Sanliurfa, ze které již taktéž zbyly pouze trosky. Podobný obranný systém má Turecko u celé řady měst na svém území.

Samozřejmě se při svém putování touto zemí nemusíte omezovat pouze na tuto lokalitu. K návštěvě láká třeba Antalya, které je každoročně cílem mnohých turistů. Ta láká nejenom na zajímavé památky, ale je zde také velmi příjemná dovolená. Co v něm však nenajdete, a proč je Sanliurfa tak výjimečná je to, že se právě zde narodil prorok Abraham, a to v nedaleké jeskyni. I proto je místo vyhledávaná mnoha věřícími, kteří chtějí jeho rodiště vidět na vlastní oči.

25.3.2015

Booking.com