San Cristóbal de las Casas

San Cristóbal de las Casas (Mexiko)

Udělejme si na okamžik výlet do šestnáctého století. Tehdy působil v latinské Americe jeden misionář, dominikánský mnich Bartolomé de las Casas, který soucítil s místními indiány a podával svědectví o krutostech, jež na nich španělští dobyvatelé prováděli. Indiány se pokoušel chránit a za svou snahu si vysloužil symbolickou odměnu – dnes existuje v Mexiku město pojmenované po tomto výjimečném vzdělanci své doby, San Cristóbal de las Casas.

Sídlo ležící ve vnitrozemí na jihu země bylo založeno právě v době Bartoloméa, „oficiálně“ v roce 1528. Takřka pětisetletá historie se pochopitelně promítla do jeho kulis, a tak může dnešní návštěvník při procházce ulicemi spatřit připomínky dávných časů. San Cristobal je proslulý unikátní koloniální architekturou. A místní toho samozřejmě dokázali pěkně využít, takže nejde o žádný zapadákov, ale naopak poměrně zajištěné turistické centrum. Navštívit můžete tradiční trhy, křesťanské kostely i přírodní památky, například kaňon Canon del Sumidero, kde není žádnou vzácností spatřit ve volné přírodě krokodýla.

San Cristobal leží v regionu Chiapas, který v současnosti představuje jeden z nejchudších mexických států. Chudoba je již sto let živnou půdou pro partizánské hnutí zapatistů, kteří se snaží získat půdu pro nejchudší násilnou formou.  Dnešní více než pětimilionová populace však navazuje na pradávné a velice bohaté osídlení mezoamerických indiánů, kteří zdejší oblasti začali postupně obývat zřejmě již před třiceti tisíci lety. Nejen v Chiapasu, ale i v sousedních regionech, například na území Oaxaca, zůstaly jedinečné památky na tyto pradávné civilizace. Některé z nich dnes chrání certifikát UNESCO a všechny jsou spolehlivým turistickým lákadlem. Není divu, že Evropané, kteří nic podobného doma neznají, jsou zdejšími pamětihodnostmi naprosto unešeni a velice rádi se sem vracejí. Přidáte se k nim i vy?

17.2.2016

Booking.com