Playa del Carmen

Playa del Carmen (Mexiko)

Playa del Carmen je město ležící na východním cípu mexického poloostrova Yucatán, které není nikterak starobylé – založeno bylo totiž méně než před sto lety, v roce 1937. Takže pokud hledáte dovolenou v Mexiku, která vám nabídne i nějaký ten historický exkurz, pak budete ve zdejším letovisku zřejmě zklamaní. Na druhou stranu, Playa del Carmen může posloužit jako ideální východní bod prozkoumávání okolních pamětihodností. A kdyby nic jiného, představuje prototyp naprosto dokonalé destinace pro letní dovolenou – sněhobílé pláže, teplé moře, teploty atakující čtyřicítky a pohodovou, klidnou atmosféru jako stvořenou k odpočinku a relaxaci.

Původně rybářská vesnička vděčí za svou dnešní pověst turistické lokality hlavně díky své blízkosti k ostrovu Cozumel, který leží jen kousek od městečka. Tzv. Cozumelský kanál pravidelně křižují rybářské a výletní lodi plné zvědavých turistů, kteří míří z Playa del Carmen na Cozumel třeba za potápěním. Potápěčské možnosti jsou zde skutečně velkorysé, třeba i díky Mezoamerickému korálovému útesu, který celý ostrov obklopuje. Samotný ostrov je potom protkaný množstvím vápencových jeskyní, které v neposlední řadě i lákavé ochlazení před horkým vzduchem. V dobách dávných Mayů byla zdejší lokalita zasvěcena bohyni plodnosti Ix Chel a mayské památky lze ve zdejší přírodní rezervaci navštívit dodnes.

Vraťme se ale do Playa del Carmen. Není sice tolik populární, jako třeba Merida nebo Acapulco, o to lákavější však může být možnost zakusit nefalšovanou atmosféru reálného mexického života, kterou takřka nenarušují všudypřítomná turistická lákadla. Neznamená to však, že by v Playa del Carmen nebylo možné najít ubytování nebo nakoupit na klasickém tržišti. Právě naopak! Pro turisty je zde vše přichystáno, ale v takové přiměřené, nevtíravé míře, která nijak nenarušuje život místních a zároveň poskytuje příjemné zázemí a vhodnou startovací pozici.

25.6.2017

Booking.com