Tijuana

Tijuana (Mexiko)

Tijuana je mexické město v bezprostřední blízkosti hranic s USA, kde skoro neprší a kde se také poprvé objevil talent slavného hudebníka Carlose Santany. Více než půl druhého milionu obyvatel, průmyslové centrum dnešního Mexika. Ale pozor, není všeho zlato, co se třpytí. Přinejmenším ještě v nedávné době zde dosahovala kriminalita takových čísel, že příjmy z turismu klesly městu o více než devadesát procent. Povede se v budoucnu restart? A co je vlastně v Tijuaně zajímavého?

Bohužel, prodej drog neustává, zločinnost také ne, jsou tu i četné vykřičené čtvrti. Tijuana přitom sousedí se San Diegem asi tolik, co obě části Těšína – na české i polské straně. Prvním Evropanem v oblasti byl Juan Rodríguez Cabrillo, detailnější průzkum provedl další španělský dobrodruh Sebastián Vizcaíno. Před 250 lety se poprvé objevil název údolí Tijuana, který dal jméno i tudy protékající řece.

Hraničním přechodem je turniket, město proto opustí a do USA zamíří každoročně miliony lidí. Samozřejmě se často vrací, bohužel někdy i pro drogy, jiní zde zase žijí – a pracují v USA (což neplatí jen pro rodilé Mexičany, život zde je levný a líbí se tu i občanům Spojených států). Založení města se datuje do roku 1889, okamžitě zde rozkvetl cestovní ruch, mnoho lidí se sem jezdilo prostě bavit – hazard, herny, legální alkohol – z USA až do přísných opatření roku 1935 sem proudilo mnoho zvědavých turistů.

Obrovské bazary a tržiště, ale také žebráci, to je běžný úkaz Tijuany. Mnoho cestovatelů v minulosti nalákaly i nádherné pláže. Mexická část Kalifornie však byla hlavně v devadesátých letech třaskavou směsí, Mexiko ale nabídne i Acapulco, Guadalajaru nebo Mexico City, další slavná místa k návštěvě!

26.9.2018

Booking.com