Merida

Merida (Mexiko)

Tak schválně, kdo z vás dokáže takhle „z fleku“ vyjmenovat alespoň jeden z mexických států? Kdo v Mexiku nebyl, ten se možná poněkud zarazí, snad položí otázku: „V Mexiku jsou nějaké státy?“. O takovém Yucatánu však jistě slyšela již většina z nás. Leží na západním pobřeží karibského moře, přímo na jižním cípu mexické pevniny. Hlavním městem tohoto státu je město Merida, o kterém budou následující řádky.

Podobně jako řada dalších lokalit v Jižní a Střední Americe, i Merida má svůj španělský protějšek. Merida ve Španělsku byla založena již v před naším letopočtem v dobách římské říše, ta mexická však spatřila světlo světa až v šestnáctém století, kdy na území dnešního Mexika vtrhli evropští dobyvatelé a vrhli se do masového zakládání nových sídel. Dnes je Merida považována za město z nejvyšší kvalitou života v zemi. Tu čest zde žít má bezmála milion obyvatel, značná část z nich přitom žije v okolních aglomeracích. (Připomeňme, že v Mexiku žije celkem 121 milionů lidí).

Pokud zamýšlíte dovolenou v Mexiku, Merida by rozhodně mezi vašimi cíly neměla chybět. Není to však destinace vhodná k vylehávání na pláži. A to ze dvou důvodů – jednak proto, že neleží u moře, ale ve vnitrozemí yucatanského zálivu, a dále proto, že v Meridě se nachází tolik historických pamětihodností, že nechat si ujít jejich prohlídku se rovná takřka turistickému barbarství.

Již jsme zmínili, že Merida představuje místo vhodné k životu, ale čemu se zde daří obzvlášť dobře, to je umění. Ne nadarmo byla Merida v roce 2001 vyhlášena Americkým hlavním městem kultury. Turisté si ve městě nenechají ujít celou řadu muzeí, galerií, památníků nebo kulturních center. Španělsky mluvící cestovatelé jistě ocení představení v některém z mnoha proslulých divadel, sportovní nadšenci zase jistě rádi využijí nabídku sportovních center a stadionů. A pokud budete mít pocit, že už Meridu znáte jako své boty, můžete se dosud vypravit do některého z dalších zajímavých yucatanských měst, například Playa del Carmen.

21.11.2016

Booking.com