Morlaix

Morlaix (Francie)

Francouzská Bretaň představuje unikátní region proslulý nespoutanou přírodou, divokými vlnami Atlantiku, tajuplnými menhiry a bohatou historií. Není divu, že stále láká desítky tisíc turistů ročně, kteří přijíždějí, přilétají nebo připlouvají přes moře proto, aby okusili zdejší výjimečnou atmosféru a načerpali sílu a novou energii po vyčerpávajících pracovních povinnostech. Dovolená v Bretani se jistě stane i pro vás nezapomenutelným zážitkem a příjemnou změnou, na kterou budete léta s oblibou vzpomínat. A co v Bretani navštívit?

Mezi městy pochopitelně vynikají zejména přístavy jako je Brest, St. Malo, Vannes. Vždyť jde o lokalitu, která z moře takřka žije. Mořské plody na jídelníčku jsou zde víceméně denně a obchod realizován pomocí lodní dopravy zůstává páteří místní ekonomiky. Ale v Bretani nalezneme i celou řadu nádherných vnitrozemských měst, která mají podobně jako ta pobřežní něco do sebe a nenechají vás při prohlídce zajímavých a nefalšovaných památek rozhodně chladnými. Jedním z takových vnitrozemských obcí je Morlaix v departementu Finistere, jehož hlavním městem je podobně zajímavý (a také o mnoho větší) Quimper. Ovšem dnes zůstaneme v Morlaix a představíme si toto šestnáctitisícové městečko rozprostřené nad soutokem řek Jarlot a Queffleut o něco podrobněji.

Hlavní dominantou města Morlaix je zdejší železniční viadukt, který překlenuje hlavní silnici v impozantní výšce. Byl postaven v letech 1861 – 1864 a naskýtá se z něj úžasný výhled na celé město včetně okolí, kde nádhernou krajinou protékají obě výše zmíněné řeky.

Další zajímavostí města Morlaix je fakt, že značné procento místních obyvatel ovládá bretonštinustarobylý keltský jazyk, který je dodnes v Bretani oficiálně uznávaný jako úřední jazyk. Bretonština však se současnou francouzštinou nemá nic společného, oba jazyky mají totiž zcela rozdílné původy. Když už jste v Bretani podívejte se třeba i do Audierne.

23.1.2017

Booking.com