Reklama

Morlaix

Morlaix (Francie)

Francouzská Bretaň představuje unikátní region proslulý nespoutanou přírodou, divokými vlnami Atlantiku, tajuplnými menhiry a bohatou historií. Není divu, že stále láká desítky tisíc turistů ročně, kteří přijíždějí, přilétají nebo připlouvají přes moře proto, aby okusili zdejší výjimečnou atmosféru a načerpali sílu a novou energii po vyčerpávajících pracovních povinnostech. Dovolená v Bretani se jistě stane i pro vás nezapomenutelným zážitkem a příjemnou změnou, na kterou budete léta s oblibou vzpomínat. A co v Bretani navštívit?

Mezi městy pochopitelně vynikají zejména přístavy (Brest, St. Malo, Vannes), vždyť jde o lokalitu, která z moře takřka žije. Mořské plody na jídelníčku jsou zde víceméně denně a obchod realizován pomocí lodní dopravy zůstává páteří místní ekonomiky. Ale v Bretani nalezneme i celou řadu nádherných vnitrozemských měst, která mají podobně jako ta pobřežní něco do sebe a nenechají vás při prohlídce zajímavých a nefalšovaných památek rozhodně chladnými. Jedním z takových vnitrozemských obcí je Morlaix v departementu Finistere, jehož hlavním městem je podobně zajímavý (a také o mnoho větší) Quimper. Ovšem dnes zůstaneme v Morlaix a představíme si toto šestnáctitisícové městečko rozprostřené nad soutokem řek Jarlot a Queffleut o něco podrobněji.

Hlavní dominantou města Morlaix je zdejší železniční viadukt, který překlenuje hlavní silnici v impozantní výšce. Byl postaven v letech 1861 – 1864 a naskýtá se z něj úžasný výhled na celé město včetně okolí, kde nádhernou krajinou protékají obě výše zmíněné řeky.

Další zajímavostí města Morlaix je fakt, že značné procento místních obyvatel ovládá bretonštinu – starobylý keltský jazyk, který je dodnes v Bretani oficiálně uznávaný jako úřední jazyk. Bretonština však se současnou francouzštinou nemá nic společného, oba jazyky mají totiž zcela rozdílné původy. Když už jste v Bretani podívejte se třeba i do Audierne.

23.1.2017

Komentáře
Booking.com
Reklama